Unimot podpisał porozumienie o współpracy z NuScale Power oraz Grupą Getka, mające na celu wspólne rozpoznanie możliwości wdrożenia technologii małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce, podał Unimot.
Na mocy porozumienia o współpracy, NuScale będzie wspierał Getka oraz Unimot w badaniu możliwości zastosowania technologii SMR firmy NuScale, jako rozwiązania modyfikującego/modernizującego istniejące elektrownie węglowe, a także, szerzej, badaniu możliwości wdrożenia nowych technologii jądrowych w Polsce. Analizy będą obejmowały czynniki techniczne, ekonomiczne, prawne, regulacyjne, finansowe oraz
organizacyjne, podano.
„Partnerstwo między naszymi trzema firmami pokazuje wszechstronność i wartość technologii SMR firmy NuScale dla różnych zastosowań. Małe reaktory modułowe firmy NuScale stanowią nieemisyjne, niezawodne oraz przystępne rozwiązania energetyczne, które mogą być wykorzystywane do modyfikacji elektrowni zasilanych węglem w całej Polsce” – powiedział prezes i dyrektor generalny NuScale Power John Hopkins, cytowany w komunikacie.
Zawarte porozumienie ma na celu wykorzystanie wartości, jaką niesie za sobą międzynarodowe partnerstwo i współpraca w badaniu możliwości zastosowania technologii SMR firmy NuScale do modyfikacji elektrowni węglowych na terenie całego kraju, zaznaczono.
„Naszą rolą będzie promowanie technologii SMR, jako stabilnej alternatywy dla technologii węglowych, i pozyskiwanie partnerów biznesowych na polskim rynku. Docelowo chcemy również tworzyć platformę współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi i potencjalnymi polskimi dostawcami komponentów dla rozwijania tej technologii w Polsce. Dzięki temu możemy w aktywny sposób wspierać transformację energetyczną Polski, jednocześnie dywersyfikując biznes naszej grupy” – skomentował prezes Unimotu Adam Sikorski.
W sierpniu 2020 r. firma NuScale stała się pierwszą i jedyną firmą, której SMR otrzymał zatwierdzenie konstrukcji od Komisji Nadzoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych, a w lipcu 2021 r. Komisja opublikowała proponowaną regulację dotyczącą certyfikacji konstrukcji firmy NuScale, co jest kluczowym krokiem w kierunku budowy i wdrożenia tej technologii SMR. Firma utrzymuje dynamikę programu mającego na celu komercjalizację technologii SMR, na co składa się rozwój łańcucha dostaw, standardowy projekt instalacji, planowanie dostaw do elektrowni oraz plany rozruchu i odbioru, podsumowano.
Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. Jako członek międzynarodowego stowarzyszenia Avia International, od 2017 roku rozwija w Polsce sieć stacji paliw pod marką Avia. W 2020 r. spółka weszła na rynek fotowoltaiki z marką Avia Solar. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect. Spółka miała 4,82 mld zł skonsolidowanych przychodów w 2020 r.
Źródło: ISBnews