Veolia Energia Poznań otrzymała pozytywną decyzję środowiskową dla budowy bloków gazowych w Elektrociepłowni Karolin o łącznej mocy ciepłowniczej do 320 MWt i mocy elektrycznej do 200 Mwe, podała spółka. Budowa bloków zakończy się w 2025 r., a pierwsze wyprodukowane w nich ciepło trafi do odbiorców w Poznaniu w sezonie grzewczym 2026/2027.
„Budowa bloków gazowych jest dla nas milowym krokiem na drodze transformacji energetycznej. Veolia Energia Poznań będzie sukcesywnie zmniejszać udział węgla w procesie produkcji ciepła i energii elektrycznej aż do jego całkowitego wyeliminowania do roku 2030. Traktujemy tę inwestycję nie tylko jako jeden z kluczowych elementów procesu dekarbonizacji w Poznaniu, ale także jako ważny wkład w transformację energetyczną w wymiarze krajowym” – powiedziała prezes Veolii Energii Poznań Dalida Gepfert, cytowana w komunikacie.
Planowana przez Veolię inwestycja będzie realizowana po uzyskaniu niezbędnych zgód ze strony swoich udziałowców.
Spółka podała, że nowe bloki gazowe pozwolą na ograniczenie zużycia węgla o 400 tys. ton rocznie, co wpłynie na wyraźne zmniejszenie emisji pyłów (49%), dwutlenku siarki (76%) i tlenku azotu (73%). Wykorzystanie paliwa gazowego oznacza także brak odpadów paleniskowych i wysoką sprawność wytwarzania.
„Naszym podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców Poznania. Oznacza to, że musimy inwestować w sprawdzone technologie, które nie tylko gwarantują to bezpieczeństwo, ale służą także celom środowiskowym. Po uruchomieniu bloków gazowych wyłączymy z eksploatacji dwa najstarsze bloki węglowe, co w znaczący sposób wpłynie na poprawę jakości powietrza. Tym sposobem zapewnimy mieszkańcom ciepło, zmniejszając jednocześnie nasz wpływ na środowisko” – dodał wiceprezes i dyrektor ds. technicznych Jan Pic.
„Strategia Veolii zakłada całkowite odejście od węgla do 2030 roku. W Poznaniu już w 2026 roku dzięki nowym blokom gazowym, wykorzystaniu biomasy i ciepła z ITPOK zmniejszymy udział węgla w naszym miksie paliwowym do 25%” – dodała Gepfert.
Veolia Energia Poznań stworzyła program „Wielkopolska Energia”, który będzie platformą do wymiany doświadczeń i dyskusji o kierunkach rozwoju czy możliwych nowych rozwiązaniach w obszarze ciepłownictwa i energetyki w regionie. W jego ramach spółka będzie również zachęcała inne firmy z regionu do współpracy oraz tworzyła projekty z zakresu ekologicznej transformacji energetycznej; będzie także inwestowała m.in. w innowacje i niskoemisyjne rozwiązania.
„Wielkopolska, podobnie jak cały kraj, wymaga głębokiej transformacji energetycznej. Wierzę, że tak jak w innych dziedzinach uda się naszemu regionowi przejąć wiodącą rolę także w tym procesie. Chcemy zainicjować program 'Wielkopolskiej Energii’, żeby wyzwolić tę energię potrzebną do zmian. Chcemy pokazać swoje doświadczenia i wspólnie z samorządami oraz innymi wiodącymi firmami regionu wymieniać się wiedzą, promować najlepsze rozwiązania, ale także adresować oczekiwania społeczne w celu osiągnięcia jak najszybszych efektów tu, w Wielkopolsce” – podsumowała prezes.
Veolia Polska jest największą prywatną grupą działającą na rynku komunalnym i liczącym się graczem w ciepłownictwie i energetyce. W skali roku spółka zużywa w swoich instalacjach ok. 1,8 mln ton węgla kamiennego. Veolia Polska w 41 miastach powiatowych wytwarza ciepło, energię i dostarcza ciepło do odbiorców końcowych, w sumie spółka jest obecna w ok. 100 polskich lokalizacjach.
Źródło: ISBnews