W trakcie Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju zaplanowano (na 19-30 października) prezentację potencjału polskiego sektora kosmicznego, podała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), która odpowiada za koordynację udziału Polski w Expo. Agencja ISBnews jest patronem medialnym udziału Polski w Wystawie.
„Między 19 a 30 października Pawilon Polski będzie gościł Polską Agencję Kosmiczną, która przygotowała ekspozycję w strefie wystaw czasowych, a także szereg wydarzeń o charakterze dyplomatyczno-politycznym, biznesowym, a także popularnonaukowym. Polska Agencja Kosmiczna będzie także uczestnikiem Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Dubaju” – czytamy w komunikacie.
Prezentacja potencjału polskiego sektora kosmicznego w Dubaju jest częścią kompleksowego programu gospodarczego przygotowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu na Expo 2020 – skorzysta z niego w różnej formie 2500 polskich przedsiębiorstw, przypomniano.
„19 października w Pawilonie Polski odbędzie się Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej, podczas którego liderzy sektorów kosmicznych krajów V4 będą dyskutować o priorytetach polityki kosmicznej oraz możliwościach jej rozwoju w centralnej Europie. 27 października w Pawilonie Polski odbędzie się seminarium 'Innowacje i trendy w sektorze kosmicznym’, podczas którego zaprezentowane zostaną możliwości współpracy między polskim sektorem kosmicznym a arabskim oraz portfolio polskich firm z sektora kosmicznego. Między 25.10 a 30.10 w strefie wystaw czasowych Pawilonu Polski, Polska Agencja Kosmiczna zaprezentuje instalację artystyczną inspirowaną twórczością Stanisława Lema 'Golem’, autorstwa Marty Flisykowskiej” – wymieniono w informacji.
W strefie warsztatowej oraz na scenie zewnętrznej Pawilonu Polski odbędą się warsztaty, prelekcje i pokazy filmowe.
„Możliwość goszczenia Polskiej Agencji Kosmicznej w Pawilonie Polski to dla nas wielkie wyróżnienie. Cieszymy się, że możemy wzbogacić prezentację naszego kraju o tak ważny obszar, jakim jest polski sektor technologii kosmicznych. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich popularyzacja wiedzy dotyczącej możliwości, jakie daje sektor kosmiczny, jest jednym z priorytetów, tak w aspekcie politycznym i gospodarczym, jak i edukacyjnym czy rozrywkowym. Tematyka ta stała się szczególnie ważna dla ZEA wraz z sukcesem emirackiej misji kosmicznej na Marsa sondy HOPE, a także dzięki ogłoszonej w ostatnich dniach kolejnej misji kosmicznej, tym razem na Wenus. W Pawilonie Polskim, w ramach ekspozycji stałej, znalazły się liczne wątki poświęcone sektorowi kosmicznemu i badaniom Wszechświata, które pod koniec października zostaną dopełnione dzięki prezentacji Polskiej Agencji Kosmicznej” – skomentował komisarz generalny sekcji polskiej Expo 2020 Dubai Adrian Malinowski, cytowany w komunikacie.
„Polska branża kosmiczna to niezwykle różnorodny sektor, z ogromnym potencjałem eksportowym i inwestycyjnym. Na Expo 2020 w Dubaju chcemy dać temu wyraz. W trakcie Wystawy prezentujemy innowacyjne rozwiązania polskich firm, ośrodków produkcyjnych czy instytutów naukowych. Pamiętajmy, że naszym celem na Expo jest m.in. tworzenie szans dla polskich przedsiębiorców – by nawiązywali coraz więcej kontaktów na rynkach Bliskiego Wschodu i Afryki. Chcemy też zwiększać napływ inwestycji zagranicznych do kraju” – podkreślił prezes PAIH Krzysztof Drynda.
Szczególnie Zjednoczone Emiraty Arabskie, w których odbywa się Expo 2020, dostrzegają potencjał w inwestowaniu w sektor kosmiczny. W 2019 roku pierwszy astronauta ZEA Hazza al-Mansuri spędził ponad tydzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a w 2021 roku pierwsza arabska sonda międzyplanetarna znalazła się na orbicie Marsa, wskazano w materiale.
„Sektor kosmiczny jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi naszej gospodarki. W Polsce dopiero się rozwija, ale już po prawie 10 latach od wejścia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej, a dołączyliśmy do niej w 2012 roku, możemy z pewnością stwierdzić, że bardzo dobrze sobie radzi. Polskie firmy opracowują nowatorskie rozwiązania, biorą udział w wielu międzynarodowych misjach, a polskie technologie stają się rozpoznawalne na całym świecie. Mamy wybitnych specjalistów od instrumentów naukowych, robotyki, elektroniki, satelitów, nanosatelitów, druku 3D, paliwa kosmicznego, sztucznej inteligencji, programowania, baz danych i analizy danych” – powiedział prezes POLSA Grzegorz Wrochna.
Imprezą branżową, która towarzyszy Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju, jest Międzynarodowy Kongres Astronautyczny (25-29 października 2021). Polska Agencja Kosmiczna będzie jednym z wystawców na tym największym branżowym wydarzeniu zorganizowanym przez Międzynarodową Federację Astronautyczną (IAF).
Pawilon Polski jest miejscem wielowymiarowej prezentacji Polski, a jego hasło przewodnie brzmi: „Poland. Creativity inspired by nature – Polska. Kreatywność inspirowana naturą”.
Źródło: ISBnews