Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 6,4 pkt m/m do 15,4 pkt w styczniu, wynika z „Monitora Bankowego”, opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses.
Indeks prognostyczny spadł o 5,5 pkt m/m do 19,6 pkt, a indeks ocen jest niższy m/m o 6,2 pkt i wynosi 11,3 pkt.
„Styczniowy pomiar indeksu Pengab odnotował spadek do wartości 15,4 pkt. W przypadku odczytów sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznej kraju, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych zaobserwowano kontynuację szesnastomiesięcznego trendu spadkowego. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 60 pkt, m/m jest niższa o 6 pkt. Z kolei prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 58 pkt i w porównaniu do grudnia jest niższa o 4 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju odnotowała spadek o 7 pkt i wynosi minus 58 pkt. W 2023 roku bankowcy przewidują znaczącą poprawę dotyczącą wzrostu liczby lokat terminowych ale pesymistycznie widzą perspektywę odnoście liczby udzielanych kredytów dla osób indywidualnych” – powiedział prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.
Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest niższy o 27 pkt i w styczniu wynosi minus 48 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższe o 47 pkt, a r/r spadło o 45 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 15 pkt, a r/r jest niższe o 66 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 6 pkt i wynosi minus 4 pkt, podano.
„Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 4 pkt. i wynosi obecnie 21 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 6 pkt, a r/r spadek o 24 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m wzrosło o 9 pkt, a r/r jest wyższe o 47 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m spadł o 8 pkt i wynosi 23 pkt” – czytamy w raporcie.
Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 8 pkt i wynosi minus 2 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 1 pkt, a r/r jest niższy o 16 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 11 pkt, a r/r jest wyższy o 3 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 3 pkt i wynosi obecnie minus 15 pkt.
„Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 2 pkt i wynosi 10 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 1 pkt, a r/r spadł o 31 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 8 pkt, a r/r jest wyższy o 15 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 6 pkt i wynosi obecnie 9 pkt” – czytamy również.
W styczniu odnotowano m/m poprawę odczytów prognoz sześciomiesięcznych dla większości monitorowanych wskaźników. Wyjątek stanowi projekcja dla rynku kredytów obrotowych dla przedsiębiorstw, podano.
„W styczniu odnotowano powrót do spadkowego trendu obserwowanego od szesnastu miesięcy w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej kraju, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 60 pkt, m/m jest niższa o 6 pkt, a r/r jest niższa o 6 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 58 pkt, m/m jest niższa o 4 pkt, a r/r spadła o 8 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 58 pkt, m/m jest niższa o 7 pkt, a r/r spadła o 12 pkt” – napisano też w raporcie.
Styczniowy sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 9-20 bm. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięło udział 77 placówek bankowych z całego kraju, reprezentując wszystkie typy banków krajowych.
Źródło: ISBnews