Asbis Enterprises podwyższył prognozę finansową na 2021 rok, zgodnie z którą przychody ze sprzedaży będą kształtowały się w przedziale 2,9 mld USD do 3,1 mld USD, tj. mogą być 7% wyższe od górnych zakresów pierwotnej prognozy, opublikowanej w marcu br., natomiast zysk netto po opodatkowaniu będzie wynosił pomiędzy 71 mln USD a 74 mln USD, tj. może być wyższy o 45% od pierwotnie zakładanego, podała spółka.
„Ten rok nie przestaje nas zaskakiwać. Zapowiada się kolejny rekord w naszej historii, zarówno pod względem przychodów, jak i zysków. Asbis jest w bardzo dobrej kondycji, ponieważ wykorzystuje swoją silną pozycję na rynkach, na których działa, aby wypracować doskonałe wyniki finansowe. Odnotowujemy znaczny wzrost w wielu kategoriach produktowych, co pozwala nam wykorzystać wszystkie pojawiające się możliwości. Działamy szybko i zdecydowanie, dlatego nie tylko potrafimy wygenerować wyższe marże, ale również rośniemy szybciej niż rynek” – powiedział dyrektor generalny Siarhei Kostevitch, cytowany w komunikacie.
Grupa opublikowała 29 marca 2021 r. prognozę finansową na 2021 rok. Zakładała ona wypracowanie przychodów na poziomie pomiędzy 2,7 mld USD a 2,9 mld USD oraz zysku netto po opodatkowaniu pomiędzy 47 mln USD a 51 mln USD.
Spółka podała, że podwyższenie prognozy wyników finansowych wynika ze wzrostu sprzedaży wyżej marżowych produktów i rozwiązań IT, – wyższych niż zakładano niedoborów produktów IT na rynku w I połowie 2021 r., skutkujących wyższymi cenami oraz lepszymi marżami, zdolnością grupy do znacznie szybszego wzrostu niż rynek IT.
Istotne założenia prognozowanych wyników to mi.n. brak kolejnych blokad, które mogą doprowadzić do zamknięcia sklepów detalicznych oraz znaczącego zmniejszenia wydatków konsumenckich, sytuacja polityczna na rynkach, na których grupa działa nie ulegnie pogorszeniu, a sytuacja finansowa na głównych rynkach będzie stabilna, nie wystąpi znaczący spadek popytu lub podaży na produkty IT, nie ulegnie pogorszeniu sytuacja finansowa na głównych rynkach Asbis, czyli w Rosji, na Ukrainie, w Kazachstanie, na Białorusi i Słowacji, w porównaniu z 2020 rokiem, nie wystąpi istotna dewaluacja walut w Rosji, Białorusi, Kazachstanie oraz na Ukrainie i tym samym nie wpłynie to negatywnie na te rynki, nie wystąpi znaczący spadek popytu na wysoko marżowe produkty i rozwiązania, konkurencja we wszystkich głównych segmentach pozostanie podobna jak w ub. roku, segment smartfonów nie pogorszy się o więcej niż 10% r/r na rynkach, na których działa grupa, nie wystąpią znaczące problemy z dostępnością poszczególnych komponentów IT.
Asbis Enterprises Plc jest jednym z czołowych dystrybutorów produktów branży informatycznej na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.
Źródło: ISBnews