Po przeprowadzeniu wewnętrznych analiz, których wyniki zostały potwierdzone przez audytora, zarząd Energi podjął decyzję o utworzeniu rezerwy w łącznej wysokości 104,9 mln zł w związku z karami nałożonymi na spółkę zależną Energa Obrót przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), co przełoży się bezpośrednio na obniżenie o tę samą kwotę skonsolidowanego wyniku EBITDA grupy kapitałowej za 2023 rok, podała Energa.
Różnica pomiędzy maksymalną wysokością rezerwy, o której spółka informowała 19 grudnia (254,4 mln zł) a ww. kwotą wynika stąd, że spółka mogła zrealizować obowiązek za rok 2018 na dwa sposoby: (i) przedstawić do umorzenia prezesowi URE świadectwa pochodzenia lub świadectwa pochodzenia biogazu rolniczego lub (ii) uiścić opłatę zastępczą. Spółka skorzystała z tej drugiej możliwości i wpłaciła opłatę zastępczą w wysokości 149,5 mln zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W związku z faktem, że w świetle decyzji prezesa URE realizacja ww. obowiązku we wskazany sposób nie była możliwa, opłata ta powinna być spółce zwrócona. W rezultacie powyższego kwota rezerwy została obniżona o ww. opłatę zastępczą, wyjaśniono w materiale.
Jednocześnie Energa potwierdziła, że wniesie odwołania od decyzji dotyczących kar pieniężnych prezesa URE.
Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW. Od końca kwietnia 2020 r. spółka należy do grupy kapitałowej Orlen.
Źródło: ISBnews