Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) jest przeciwna utworzeniu przy radzie nadzorczej Komitetu Konsultacyjnego, którego opinii miałaby zasięgać w sprawach dotyczących zmian w statucie spółki lub regulaminie giełdy, wynika ze stanowiska GPW do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku.
„Jak do tej pory, do GPW nie wpłynęły jakiekolwiek sygnały ani za strony uczestników rynku, ani ze strony organu nadzoru, które wskazywałyby na potrzebę utworzenia przy giełdzie takiego komitetu” – czytamy w stanowisku GPW.
Giełda zwraca uwagę, że obowiązujące przepisy ustawy o obrocie wyposażają Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) w uprawnienia, które pozwalają jej na odmowę wyrażenia zgody na dokonanie zmian w statucie lub regulaminie spółki prowadzącej rynek regulowany.
W praktyce – jak zaznaczono – uzgodnieniom z KNF podlega także duża część zmian w szczegółowych zasadach obrotu giełdowego, których przyjęcie nie wymaga wprawdzie formalnej zgody Komisji, ale jeśli zmiany w nich wynikają ze zmian regulaminu GPW ich treść stanowi zazwyczaj załącznik do wnioskowanych zmian w regulaminie, podkreślono.
Ponadto zmiany w regulaminie giełdy, a nawet szczegółowych zasadach obrotu giełdowego podlegają także roboczym konsultacjom z członkami giełdy.
W stanowisku zaznaczono także, że w odniesieniu do alternatywnego systemu obrotu (ASO), mimo braku obowiązku ustawowego, powołała Radę Autoryzowanych Doradców, z którą wypracowywane lub konsultowane są zmiany regulacji obowiązujących w alternatywnym systemie obrotu.
W ocenie GPW, obecne rozwiązania sprawdzają się w praktyce i zapewniają uczestnikom obrotu giełdowego wpływ na kształt obowiązujących regulacji giełdowych.
„Należy się spodziewać powołanie w spółkach prowadzących system obrotu […] Komitetu konsultacyjnego w praktyce uniemożliwiać będzie prawidłowe funkcjonowanie oraz efektywne zarządzania tymi spółkami. Wymóg konsultowania z Komitetem wszelkich zmian w regulaminie rynku regulowanego, statucie, a nawet w dokumentach wewnętrznych (co uznać należy za nieporozumienie) znacznie wydłuży proces wprowadzania zmian, i tym samym możliwość reagowania na zmieniające się okoliczności i sytuację rynkową” – czytamy dalej.
Rozwiązanie takie – w ocenie giełdy – uznać należy za wysoce niepożądane, a w skrajnych przypadkach nawet za zagrażające bezpieczeństwu obrotu, za które wyłączną odpowiedzialność ponosi zarząd spółki. Wobec powyższego Giełda jest zdecydowanie przeciwna wprowadzeniu tego rozwiązania do ustawy o obrocie, podano także.
GPW krytycznie odniosła się do faktu, że Komitet miałby opiniować „praktycznie wszystkie dokumenty dotyczące spółki, w tym dokumenty nie podlegające zatwierdzaniu przez radę nadzorczą, także natury wrażliwej dotyczące m.in. tajemnicy przedsiębiorstwa, tajemnicy zawodowej czy też informacji poufniej (giełda jest spółką publiczną)”.
„Oznaczać to może w praktyce uniemożliwienie prawidłowego funkcjonowania oraz efektywnego zarządzania spółką. Należy podkreślić, że niezrozumiałym jest także dostęp Komitetu do załączników do wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie rynku regulowanego, w szczególności do procedur stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, a także procedur, które w szczególny sposób nie powinny być ujawniane osobom trzecim, jak np. procedura AML” – napisano także.
Zdaniem GPW, „nie powinna mieć miejsce sytuacja, w której przedstawiciele Komitetu będą wchodzić w posiadanie informacji poufnej, tajemnicy przedsiębiorstwa, tajemnicy zawodowej, czy innych informacji prawem chronionych”.
Wprowadzenie przedmiotowego rozwiązania może w praktyce doprowadzić do faktycznego paraliżu działalności operacyjnej spółek prowadzących rynki regulowane, podsumowano.
Źródło: ISBnews