Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) nie otrzymał wniosku Kernel Holding o wydanie zezwolenia na wycofanie akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym, a w przypadku złożenia takiego wniosku, KNF przeprowadzi postępowanie administracyjne i wyda w tej sprawie decyzję, podał Urząd. Zaznaczył jednocześnie, że do ustalenia organu spółki właściwego do podjęcia uchwały o wycofaniu akcji z obrotu na rynku regulowanym oraz trybu jej podjęcia właściwe jest prawo państwa, w którym spółka ma siedzibę.
30 marca br. Namsen Limited ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji Kernel Holding z siedzibą w Luksemburgu. W tym samym czasie spółka Kernel ogłosiła zamiar złożenia wniosku o wydanie zgody na wycofanie jej akcji z obrotu na rynku regulowanym (tzw. delisting), przypomniano.
„Na moment publikacji tego komunikatu, spółka Kernel nie złożyła do UKNF wniosku o wydanie zezwolenia na wycofanie akcji z obrotu na rynku regulowanym. W przypadku złożenia takiego wniosku, KNF przeprowadzi postępowanie administracyjne i na podstawie wynikających z niego ustaleń wyda w tej sprawie decyzję” – czytamy w informacji Urzędu.
O decyzjach wydawanych w sprawach wniosków o zezwolenie na wycofanie akcji spółek publicznych z obrotu KNF informuje oficjalnymi komunikatami publikowanymi na stronie www.knf.gov.pl.
„Do ustalenia organu spółki właściwego do podjęcia uchwały o wycofaniu akcji z obrotu na rynku regulowanym oraz trybu jej podjęcia właściwe jest prawo państwa, w którym spółka ma siedzibę. Elementem postępowania, jakie może zostać wszczęte przez KNF w razie złożenia stosownego wniosku przez Kernel, będzie ustalenie – na podstawie prawa luksemburskiego w porozumieniu z właściwym organem nadzoru, jako prawa państwa siedziby spółki Kernel, jaki organ spółki, w jakiej formie oraz w jakim trybie jest uprawniony do podjęcia decyzji o wycofaniu akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym, oraz czy decyzja taka została podjęta zgodnie z prawem właściwym (w tym przypadku: prawem luksemburskim)” – czytamy dalej.
W zakresie poziomu ceny zaoferowanej w wezwaniu ogłaszanym na podstawie art. 91 ust. 5 ustawy o ofercie publicznej, KNF nie ma uprawnień do interwencji nadzorczej, o ile cena akcji proponowana w wezwaniu została ustalona zgodnie z zasadami określonymi w tym przepisie, wskazał też Urząd.
W połowie kwietnia Kernel podał, że rada dyrektorów spółki zdecydowała o wycofaniu jej akcji z obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) i wyraziła pozytywną opinię w sprawie wezwania na sprzedaż akcji spółki przez Namsen Limited, wycofania z obrotu oraz w sprawie ceny akcji w wezwaniu (18,5 zł za sztukę). Decyzja została podjęta przez siedmiu z ośmiu dyrektorów. Przewodniczący rady dyrektorów wstrzymał się od głosu z powodu konfliktu interesów.
Jednocześnie – jak podał „Parkiet” – akcjonariusze Kernela, posiadający 21,5% udziału w jej kapitale, zażądali głosowania nad delistingiem na walnym zgromadzeniu, jednak Namsen nie wyraził na to zgody.
Kernel Holding to producent spożywczy działający na Ukrainie. Jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 r.
Źródło: ISBnews