Oprocentowanie obligacji detalicznych w czerwcu br. zostało obniżone w przypadku papierów z okresem zapadalności 1-3 lata oraz utrzymane na poziomie z poprzedniego miesiąca w przypadku obligacji 3-miesięcznych, podało Ministerstwo Finansów. W przypadku papierów o zapadalności 4-12 lat, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji, resort podwyższył marże.
„W czerwcu dostosowujemy warunki oprocentowania obligacji oszczędnościowych do bieżących warunków rynkowych, przy zachowaniu preferencji dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego. Podwyższamy marże dla obligacji, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji, przy jednoczesnej korekcie oprocentowania obligacji o zapadalności od 1 roku do 3 lat i marży dla obligacji 2-letnich” – powiedział wiceminister finansów Jurand Drop, cytowany w komunikacie.
Oprocentowanie zostało obniżone w przypadku obligacji 1-rocznych, 2-letnich oraz 3-letnich.
Natomiast dla obligacji, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji resort podwyższył marże: obligacji 4-letnich – do 1,50% z 1,25% w maju; 10-letnich – do 2,00% z 1,50% oraz dla obligacji rodzinnych dla obligacji 6-letnich – do 2,00% z 1,75% oraz dla 12-letnich papierów – do 2,50% z 2,00%.
„Nowe oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 5,95%, a 2-letnich 6,15% w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym” – czytamy w komunikacie.
W maju oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wynosi 6,05%, a 2-letnich 6,30%, w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym.
„Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00% w skali roku, a 3-letnich 6,20%” – czytamy dalej.
W maju oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych to 3,00% w skali roku, a 3-letnich 6,40%.
„Bez zmian pozostaje oprocentowanie obligacji 4- i 10- letnich, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym. Oprocentowane będą one odpowiednio: 6,55% 4-letnie oraz 6,80% 10-letnie. W przypadku 6- i 12-letnich obligacji rodzinnych, przeznaczonych dla beneficjentów programu 'Rodzina 800+’, oprocentowanie również się nie zmieni i wynosić będzie odpowiednio 6,75% i 7,05% w pierwszym roku” – napisano też w informacji.
Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i punktach obsługi klientów Biura Maklerskiego PKO BP oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Pekao. Obligacje są również stale dostępne przez internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay.
Źródło: ISBnews