Obroty Grupy Bosch w Polsce wzrosły o 15% r/r do 1,8 mld euro w roku obrotowym 2023, podała spółka, prezentując wstępne dane. Globalnie grupa zrealizowała cele założone na 2023 rok: obroty ze sprzedaży wzrosły o 8% r/r (po uwzględnieniu różnic kursowych) i wyniosły 91,6 mld euro. Marża EBIT osiągnęła poziom 5%, podano.
„Pomimo wyzwań w otoczeniu społeczno-gospodarczym, w 2023 roku Bosch osiągnął na polskim rynku dwucyfrowy wzrost. Wyniki są satysfakcjonujące, zwłaszcza w sektorze mobilności” – skomentował prezes spółki Robert Bosch i reprezentant Grupy Bosch w Polsce Rafał Rudziński, cytowany w komunikacie.
Według wstępnych danych, na dzień 31 grudnia 2023 r. liczba pracowników zatrudnionych w Grupie Bosch w Polsce wynosiła 9 580 osób, podano także.
W 2023 r. sprzedaż w sektorach biznesowych całego Boscha rozwijała się w sposób zróżnicowany. Dział Mobility pozostał największym sektorem biznesowym Bosch pod względem osiągniętych obrotów sprzedaży, które wyniosły 56,3 mld euro. Oznacza to wzrost na poziomie 7% (11% po uwzględnieniu różnic kursowych). Sektor Industrial Technology osiągnął sprzedaż o wartości 7,5 mld euro – to o 8% więcej r/r dzięki przejęciu HydraForce (wzrost o 10% po uwzględnieniu różnic kursowych). W sektorze Consumer Goods sprzedaż wyniosła 19,9 mld euro. Spadek obrotów ze sprzedaży w tym obszarze wyniósł 7%, a po uwzględnieniu różnic kursowych – 1%. Natomiast sektor biznesowy Energy and Building Technology znacząco zwiększył swoją sprzedaż o 9% do 7,6 mld euro (11% po uwzględnieniu różnic kursowych), wymieniono.
„W bieżącym roku Bosch nadal spodziewa się jedynie umiarkowanego wzrostu gospodarczego na świecie, na poziomie 2-2,5%. […] Jeśli chodzi o branżę motoryzacyjną, koncern Bosch przewiduje, że poziom produkcji w 2024 roku będzie zbliżony do tego z poprzednich 12 miesięcy. Firma prognozuje, że pogorszenie koniunktury gospodarczej w branży budowy maszyn będzie się utrzymywać, a popyt na towary konsumpcyjne wzrośnie dopiero w 2025 r. Bosch szacuje, że w sektorze energetycznym potencjał zakupowy pozostanie ograniczony, szczególnie na kluczowym rynku niemieckim. Powodem tego zjawiska jest niepewność właścicieli domów co do przyszłych przepisów dotyczących systemów grzewczych. Spółka nie liczy także na wsparcie rynków w 2024 r. […] Bosch przesuwa termin realizacji celu w zakresie marży docelowej o rok lub dwa lata. Firma zamierza jeszcze bardziej zintensyfikować wysiłki na rzecz poprawy kosztów i konkurencyjności, aby skutecznie wejść na przyszłościowe rynki” – czytamy w komunikacie.
W Polsce Grupa Bosch jest obecna od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia ponad 9,5 tys. pracowników.
Grupa Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne r
Źródło: ISBnews