Prairie Mining Limited nie jest w stanie oferować akcji w ramach emisji z prawem poboru akcjonariuszom z adresem w Polsce, podała spółka. Cena emisyjna w ramach emisji z prawem poboru została zmieniona na 0,20 AUD (0,11 GBP/ 0,13 euro) za akcję.
Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (UE) wszystkie firmy audytorskie sporządzające sprawozdania dotyczące spółek notowanych na europejskim regulowanym rynku giełdowym muszą być zatwierdzone przez odpowiedni organ nadzoru w UE. Jako że Prairie jest zarejestrowana w Australii i jest notowana na trzech giełdach: ASX, LSE i Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), która jest rynkiem regulowanym UE, jej biegły rewident, EY Australia (EY), musi zostać zatwierdzona przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego (PANA) jako jednostka audytorska z państwa trzeciego. EY złożyła swój pierwszy wniosek o rejestrację pod koniec 2019 roku, lecz polskie organy nie odpowiadały na regularne próby monitorowania i procedowania wniosku. W rezultacie, EY złożyła nowy wniosek w październiku 2021 r., ale nie otrzymała jeszcze odpowiedzi ani decyzji o wpisie na listę jednostek audytorskich z państw trzecich, wyjaśniła spółka.
Zgodnie z art. 205 ust. 3 Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym z dnia 11 maja 2017 r., opinia niezależnego biegłego rewidenta z obowiązkowego badania sprawozdania finansowego przeprowadzonego przez jednostkę audytorską pochodzącą z państwa trzeciego, która nie została wpisana na listę prowadzoną przez PANA, nie wywołuje skutków prawnych w Polsce.
„Na dzień niniejszego ogłoszenia w Polsce nie ma jednostek audytorskich z państwa trzeciego wpisanych na wspomnianą listę, a tym samym nie ma zarejestrowanych firm audytorskich, których opinia o sprawozdaniu rocznym spółki spełniałaby wymogi prawa australijskiego, brytyjskiego i polskiego” – czytamy w komunikacie.
Po zatwierdzeniu i zarejestrowaniu EY przez PANA, Prairie będzie mogła opublikować raport roczny za rok 2021, który będzie zawierał opinię z audytu przeprowadzonego przez firmę EY. Z tego powodu spółka opublikuje nieaudytowane wstępne wyniki na GPW w miejsce raportu rocznego za rok 2021 dnia 29 października 2021 r.
„Biorąc pod uwagę, że spółka nie może opublikować sprawozdania rocznego za rok 2021 w Polsce do czasu zatwierdzenia EY przez PANA, jak omówiono powyżej, zgodnie z zasadami notowań na GPW, Prairie niestety nie jest w stanie oferować akcji w ramach emisji z prawem poboru akcjonariuszom z adresem zarejestrowanym w Polsce. Akcjonariusze zarejestrowani w Australii, Nowej Zelandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii będą akcjonariuszami uprawnionymi do udziału w emisji z prawem poboru” – czytamy dalej.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, spółka dokona emisji nowych akcji, przy czym prawo zapisu na nowe akcje (prawo poboru), które będzie prawem niezbywalnym, będą mieli dotychczasowi akcjonariusze w proporcji jedna (1) nowa akcja na dziesięć (10) istniejących akcji (emisja z prawem poboru).
„Dyrektorzy podjęli również decyzję o zmianie ceny emisyjnej w ramach emisji z prawem poboru do 0,20 AUD (0,11 GBP/ 0,13 euro) za akcję w celu pozyskania 4,6 mln AUD przed odliczeniem kosztów emisji” – podano także w komunikacie.
Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza. Ma dwie inwestycje w Polsce – Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Jest notowana na GPW od 2015 r.
Źródło: ISBnews