Mamy 235 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 16 561, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło 827 osób.
„Mamy 235 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: województw: z województw: śląskiego (204), dolnośląskiego (7), wielkopolskiego (6), pomorskiego (4), lubelskiego (3), zachodniopomorskiego (3), świętokrzyskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2), opolskiego (2), małopolskiego (1)” – podał resort na swoim profilu na Twitterze.
„Z przykrością informujemy o śmierci 16 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 92-K, 90-K Wolica, 96-K, 90-K, 93-K Poznań, 74-K Starachowice, 67-K, 68-M Tarnowskie Góry, 82-K Racibórz, 71-M, 76-K Tychy, 51-K, 98-K Grudziądz, 93-K, 87-K, 79-K Zgierz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące” – poinformowano także.
Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 16 561 osób. Pacjenci znajdują się w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.
Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 491 tys. testów, w tym ostatniej doby ponad 14 tys.
Według danych MZ na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 571 osób, 96 211 zostało objętych kwarantanną, a 17 771 – nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarły 827 osób. Wyzdrowiało 6 131 osób.
Od blisko dwóch miesięcy miesiąca obowiązuje stan epidemii. Przedłużono zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach i na uczelniach wyższych do 24 maja, egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.
Za naruszenie zasad kwarantanny grozi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.
Jednocześnie rząd zapowiedział stopniowe znoszenie ograniczeń, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Rząd chce, aby usługi branży beauty mogły być świadczone możliwie szybko – aby zostały wznowione w ramach zbliżającego się III etapu odmrażania polskiej gospodarki.
W ramach I etapu otwarto lasy, parki i skwery. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych – liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.
W ramach II etapu od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).
Wcześniej zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów w maju, a w czerwcu powrót do rozgrywek piłkarskich.
W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.
Dotychczas na świecie zanotowano ponad 4,1 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 187 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,3 mln). Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób).
W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Hiszpanii (ponad 227 tys.), Wielkiej Brytanii (ponad 224 tys.), we Włoszech (ponad 219 tys.), we Francji (ponad 177 tys.), Niemczech (ponad 172 tys.). A także ponad 53 tys. w Belgii, ponad 42 tys. w Niderlandach i ponad 30 tys. w Szwajcarii.
W ostatnich dniach najbardziej – poza Stanami Zjednoczonymi – wzrasta liczba zarażonych w Rosji ( koronawirusa wykryto już u ponad 221 tys. osób, w Brazylii (169 tys.) i Turcji (139 tys.).
Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi – ponad 23 tys. i na Ukrainie – 16 tys. oraz w Rumunii – ponad 15 tys. i w Czechach – ponad 8 tys.
Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 286 tys. osób. Wśród nich: ponad 32 tys. osób w Wielkiej Brytanii, 30 tys. osób we Włoszech, ponad 26 tys. osób w Hiszpanii i ponad 26 tys. we Francji.
Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 1,4 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 147 tys. pacjentów w Niemczech, u ponad 137 tys. w Hiszpanii i u ponad 106 tys. pacjentów we Włoszech.
Źródło: ISBnews