Pandemia zniechęciła 51% Polaków do zaciągania pożyczek lub kredytów na wyjazdy wypoczynkowe czy sfinansowanie uroczystości rodzinnych, np. komunii, wynika z badania „Portret zadłużonych Polaków w dobie pandemii COVID-19” przeprowadzonego przez dom badawczy Maison na zlecenie Grupy Kruk.
Z danych wynika, że 63% ankietowanych ma obawy związane ze swoją przyszłością finansową i tylko co czwarta osoba czuje się bezpiecznie pod tym względem, podano.
„Obserwujemy, że pandemia wpłynęła na to, jak Polacy postrzegają pieniądze. Wiele osób zadłużonych w miarę swoich możliwości chce szybciej uporządkować swoje finanse i spłacić zadłużenie. Poczucie odpowiedzialności, ale również obawa o finansową przyszłość skłaniają do większej kontroli wydatków i ostrożniejszego planowania domowego budżetu czy zaciągania nowych zobowiązań” – powiedziała rzecznik prasowa Grupy Kruk Agnieszka Salach, cytowana w komunikacie.
„Z badania wynika, że 34% Polaków woli nie zaciągać pożyczki lub kredytu z obawy o swoją przyszłość finansową i zatrudnienie. Z kolei 17% właśnie ze względu na niepewne finansowe jutro dąży do tego, aby prędzej spłacić wcześniej zaciągnięte kredyty lub pożyczki. Ogółem około 1/3 ankietowanych przyznała, że stara się oszczędzać pieniądze, a podobny odsetek badanych dokładnie planuje swoje wydatki. Nieco poniżej 30% respondentów rezygnuje z zakupów produktów drugiej potrzeby” – czytamy dalej.
Na pytanie, na co w obecnej sytuacji ankietowani na pewno nie zaciągnęliby kredytu, aż 45% odpowiedziało, że na wypoczynek. Z kolei 21% nie skorzystałoby z takiej formy finansowania, aby zorganizować ważną uroczystość rodzinną, m.in. komunię, podano.
„Organizując wyjazd wypoczynkowy lub ważną imprezę rodzinną wolimy korzystać z bieżących dochodów lub z oszczędności, aby dodatkowo nie obciążać swojego domowego budżetu. Oczywiście są osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie. Niemniej wspomniana obawa o przyszłość finansową skłania nas raczej do dysponowania środkami, które już mamy w naszym gospodarstwie domowym. Z naszego badania wynika, że w czasie pandemii najważniejszym sposobem zabezpieczenia się na tzw. niepewne czasy jest oszczędzanie – odpowiedziało tak 34% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazło się dokładne planowanie wydatków, które wskazało 33% badanych” – wskazała Salach.
Badanie „Portret zadłużonych Polaków w dobie pandemii COVID-19” zostało przeprowadzone przez Dom Badawczy Maison na zlecenie KRUK S.A. na próbie N=658 powyżej 20. roku życia, które w ciągu ostatnich 5. lat miały minimum jeden kontakt z firmą windykacyjną lub działem windykacji firmy lub instytucji. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą metody CAWI, czyli ankiet online, na internetowym panelu badawczym Ariadna.
Źródło: ISBnews