Już 77% polskich przedsiębiorstw przedstawia w sprawozdaniach zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem (wobec 59% w 2017 r.), wynika z raportu KPMG „The time has come. The KPMG Survey of Sustainability Reporting 2020”. Wśród przedsiębiorstw na całym świecie wskaźnik ten sięga 80%.
„W okresie ostatnich 2-3 lat w Polsce obserwujemy znaczny wzrost sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wzrost sprawozdawczości jest spowodowany implementacją unijnej dyrektywy w zakresie ujawniania danych pozafinansowych. Ponadto oprócz zmian regulacji prawnych, inwestorzy mają coraz wyższe oczekiwania w zakresie komunikacji pozafinansowej przedsiębiorstw. Oczekiwana jest większa przejrzystość przedstawiania danych finansowych i pozafinansowych, a także uwzględniania kryteriów pozafinansowych w procesie podejmowania decyzji finansowych” – powiedział dyrektor w Dziale Audytu Ogólnego w KPMG w Polsce Marcin Kawa, cytowany w komunikacie poświęconym raportowi.
Coraz silniejsze tendencje w kierunku obowiązkowego ujawniania informacji pozafinansowych, takich jak ryzyka związane ze zmieniającym się klimatem czy strategie kształtowania odporności na globalne zagrożenia prawdopodobnie spowodują, że w nadchodzących latach poziom sprawozdawczości będzie jeszcze wyższy, podobnie jak ekologizacja systemów finansowych w niektórych krajach, wskazano także.
„Jak wynika z badania KPMG, w 2020 r. ponad 70% przedstawicieli wszystkich branż raportuje kwestie związane ze równoważonym rozwojem. Wyjątek stanowi sektor detaliczny, w którym ciągle mniej niż 70% przedstawicieli zamieszcza w swoich sprawozdaniach kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju. Na prowadzeniu w tym roku znalazło się sześć sektorów, które również były w czołówce w poprzedniej edycji badania w 2017 r. Są to: sektor technologii informacyjnych, mediów i telekomunikacji (84%), przemysł wydobywczy (84%), branża motoryzacyjna (83%), wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego (81%), branża chemiczna (80%) oraz przemysł leśno-drzewny (80%)” – czytamy dalej.
Raport KPMG powstał na podstawie badania przeprowadzonego w 2020 r. przez specjalistów ds. zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju w firmach. Dokonali oni przeglądu sprawozdawczości korporacyjnej 5 200 największych firm pod względem przychodów w 52 różnych krajach, w tym 250 największych firm na świecie, zgodnie z rankingiem Fortune Global 500 na rok 2019. Przegląd sprawozdań obejmował roczne raporty finansowe lub zintegrowane, raporty o zrównoważonym rozwoju, raporty jednostkowe i strony internetowe firmy opublikowane w okresie od 1 lipca 2019 do 30 czerwca 2020. Jest to 11. edycja badania KPMG dotyczącego sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, które zostało opublikowane po raz pierwszy w 1993 r.
Źródło: ISBnews