Jedną z lokalizacji, rozważanych dla przyszłej elektrowni jądrowej jest Bełchatów, poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Dodał, że jest nie jest to pierwszy wybór, ale wybór „w drugiej kolejności”. Potwierdził też, że w przypadku elektrowni jądrowej „mówmy o roku 2033 jako pierwszym”.
„W 'Planie Strategii dla Polskiej Energetyki Jądrowej’ jako jedno z miejsc dla elektrowni przewidywany jest Bełchatów. On nie będzie w pierwszej kolejności, będzie najprawdopodobniej w drugiej kolejności, ale ponieważ przyjmujemy dwie przynajmniej lokalizacje, w związku z tym Bełchatów jest brany pod uwagę” – powiedział Naimski podczas posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
Podkreślił, że chodzi o to, żeby wykorzystać „to, co tam mamy”. „Te sieci oczywiście się starzeją, one będą wymagały modernizacji, ale łatwiej jest modernizować sieci wysokiego napięcia niż budować nowym szlakiem” – dodał.
Według niego, „to jest logika po prostu nieodparta, że w tym miejscu to, co ewentualnie będziemy musieli zakończyć czyli eksploatację węgla brunatnego i bloki na węglu brunatnym będzie zastępowalne innym źródłem”.
Potwierdził, że jeżeli mówimy o elektrowni jądrowej, „mówmy o roku 2033 jako pierwszym”.
„Rozumiem, że są pewne wątpliwości, czy to się uda, czy się nie uda. Robimy to, przygotowujemy i jesteśmy przekonani, że Polskę będzie stać na ten wysiłek i ze dokonamy tego” – dodał.
Rada Ministrów 2 lutego br. przyjęła uchwałę w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, która przewiduje m.in. uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej w 2033 r.
Jak informował „Business Insider”, powołując się na dokument „Polityka Energetyczna Polski 2040 r.”, w Polsce ma powstać sześć bloków elektrowni atomowej, potencjalnie zlokalizowanych w czterech miejscach. Dwie z nich miałyby znajdować się na Pomorzu w okolicach polskiej linii brzegowej (Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec). Rozpatrywane miały być też lokalizacje na północ od Konina (okolice obecnej elektrowni Pątnów) oraz elektrowni Bełchatów w województwie łódzkim. Uruchomienie pierwszego bloku (o mocy 1-1,6 GW) pierwszej elektrowni jądrowej zaplanowano na 2033 r. W kolejnych latach planowane ma być uruchomienie kolejnych pięciu takich bloków w odstępach 2–3 lat.
Źródło: ISBnews