Gdyby kurs złotego względem euro utrzymał się na poziomie ok. 4,7, to w IV kwartale cena trzody w Polsce wyrażona w złotych mogłaby wynieść ok. 4,2 zł/kg, w tym w grudniu ok. 4 zł/kg. Ceny te w obu przypadkach byłyby wyższe niż rok wcześniej o ok. 1%, szacuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).
„Można sądzić, że gdyby kurs złotego względem euro utrzymał się na poziomie ok. 4,7, to w IV kwartale cena trzody w Polsce wyrażona w złotych mogłaby wynieść ok. 4,2 zł/kg, w tym w grudniu ok. 4 zł/kg. Ceny te w obu przypadkach byłyby wyższe niż rok wcześniej o ok. 1%. Ich wzrost wynikałby jednak jedynie z deprecjacji złotego względem euro. W I półroczu 2022 r. ceny trzody będą prawdopodobnie wolno rosły. Skala i dynamika ich wzrostu będą zależały przede wszystkim od tempa wygasającego wzrostu produkcji oraz od skali wzrostu eksportu do krajów trzecich” – czytamy w raporcie „Rynek mięsa; stan i perspektywy”.
We wrześniu 2021 r. ceny detaliczne wieprzowiny były o 0,8% niższe niż we wrześniu 2020 r. i o 3,6% wyższe niż grudniu 2020 r. Ceny detaliczne wołowiny wzrosły w skali roku o 6,6%, a w stosunku do grudnia o 6%. Ceny detaliczne mięsa drobiowego były we wrześniu o 17,5% wyższe niż we wrześniu 2020 r. i o 25% wyższe niż w grudniu, podano w materiale.
„Zmiany te wywołają prawdopodobnie odpowiednie zmiany spożycia. Ocenia się, że w 2021 r. spożycie mięsa wieprzowego może wzrosnąć do ok. 41 kg/mieszkańca. Spożycie wołowiny pozostanie prawdopodobnie na poziomie sprzed roku (2,5 kg/mieszkańca), a spożycie mięsa drobiowego zmniejszy się prawdopodobnie z 29,2 kg/mieszkańca do 28,5 kg. W rezultacie ogólne spożycie mięsa (wraz z podrobami) może osiągnąć ok. 77 kg, a więc może być mniejsze niż w 2020 r. o ok. 0,5 kg/mieszkańca” – czytamy dalej.
Według Instytutu, w 2022 r. spodziewać się można spadku spożycia wieprzowiny (o ok. 1 kg/mieszkańca). Ogólne spożycie mięsa może się także zmniejszyć o ok. 1 kg/mieszkańca (do ok. 76 kg/mieszkańca). Spadek spożycia w 2022 r. może być większy i objąć wszystkie rodzaje mięsa. Zależeć to będzie od inflacji i siły nabywczej złotego.
Źródło: ISBnews