Ceny interwencyjnego zakupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) powinny zostać podwyższone, jeżeli mają stanowić mechanizm osłonowy w sytuacjach kryzysowych, uważa wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.
„Ceny interwencyjnego zakupu masła i OMP w UE powinny zostać podwyższone, jeśli interwencja publiczna ma pozostać realnym mechanizmem osłonowym w sytuacjach kryzysowych” – napisała Gembicka w odpowiedzi na interpelację poselską.
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 ustanawiającym wspólną organizację rynków produktów rolnych, w okresie od 1 lutego do 30 września mogą być realizowane zakupy interwencyjne masła i odtłuszczonego mleka w proszku.
Gembicka przypomniała, że obowiązujące ceny interwencyjnego zakupu wyznaczone odpowiednio na poziomie 221,75 euro/100kg dla masła i 169,8 euro/100kg dla OMP.
Wiceminister poinformowała, że mając na uwadze spadek cen mleka w skupie przy jednocześnie utrzymujących się wysokich kosztach produkcji i przetwórstwa mleka, Polska zawnioskowała – wraz z Litwą i Łotwą – o podjęcie interwencji na rynku mleka poprzez uruchomienie nadzwyczajnej pomocy dla producentów mleka, a także o rozpoczęcie działań zmierzających do podniesienia cen interwencyjnych.
Komisja Europejska przypomniała, że zakupy publiczne masła i OMP są otwarte od dnia 1 lutego 2023 r. do dnia 30 września 2023 r. W przypadku potrzeby zabezpieczenia sprzedaży na poziomie ceny interwencyjnej, przedsiębiorcy mają taką możliwość.
Niezależnie od powyższego, Polska będzie kontynuowała na forach UE działania zmierzające do zbudowania szerszej koalicji państw członkowskich opowiadających się za urealnieniem mechanizmu zakupów publicznych, zadeklarowała wiceminister.
Źródło: ISBnews