Każda kolejna podwyżka cen paliw w hurcie będzie ograniczała skalę potencjalnych obniżek cen w detalu, ale nie powinno to ostatecznie zniwelować pozytywnych skutków obniżenia akcyzy na paliwa od 20 grudnia. Z tytułu niższych stawek możemy liczyć na obniżki sięgające 18 groszy na litrze benzyny i autogazu oraz 10 groszy na litrze diesla, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.
W związku ze spadkiem cen ropy z poziomu 85 USD/bbl i umocnieniem złotego wobec dolara spadły hurtowe ceny paliw. I chociaż te najniższe nie utrzymały się długo to wciąż jest przestrzeń do obniżek cen na stacjach. Tylko w tym tygodniu w hurcie cena benzyny Pb95 wzrosła ponownie o 15 groszy/l netto, a oleju napędowego o blisko 13 groszy/l.
Rozpoczęte w ubiegłym tygodniu obniżki cen paliw na stacjach były kontynuowane. W konsekwencji średnie ceny paliw spadły o od 2 do 5 groszy na litrze i na dzień 9-12-2021 r. wynoszą odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 – 5,99 zł/l (-5 gr/l), bezołowiowej 98 – 6,30 zł/l (-3 gr/l), dla oleju napędowego – 6 zł/l (-4 gr/l) i autogazu – 3,38 zł/l (-2 gr/l).
Warto podkreślić, że każda kolejna podwyżka cen paliw w hurcie będzie ograniczała skalę potencjalnych obniżek cen w detalu. Nie powinno to ostatecznie zniwelować pozytywnych skutków obniżenia akcyzy na paliwa od 20 grudnia. Z tytułu niższych stawek możemy liczyć na obniżki sięgające 18 groszy na litrze benzyny i autogazu oraz 10 groszy na litrze diesla.
W piątek rano ceny lutowej serii kontraktów na ropę naftową Brent utrzymują się w rejonie 74,50 USD/bbl. W skali tygodnia ropa naftowa podrożała około 5 USD/bbl, tym samym rynek skorygował ostatnią falę spadku cen w ponad 50%.
Na rynku widać dużą niepewność w związku z rozwojem aktualnej fali pandemii. Przed powrotem rynku do większych spadków wydaje się chronić wiara w dostosowawczą (w razie potrzeby) politykę OPEC+.
Amerykańska EIA zgodnie z najnowszymi prognozami spodziewa się średnich cen ropy naftowej Brent w grudniu na poziomie 71 USD/bbl oraz 73 USD/bbl w I kwartale 2022. EIA zwraca przy tym uwagę, że nowy wariant koronawirusa zwiększa niepewność dla prognoz popytu na energię.
Źródło: ISBnews / BM Reflex