Wprowadzenie grup VAT wydaje się ciekawe dla 61% ankietowanych przedsiębiorców, choć ich zdaniem ważne są szczegóły, wynika z ankiety CRIDO i BCC. Dla 36% ankietowanych rozwiązanie to nie wydawało się atrakcyjne.
„Choć w Polsce nie ma ograniczeń branżowych, to ze względu na niepełne prawo do odliczenia naturalnymi kandydatami do tworzenia grup VAT będzie w pierwszej kolejności sektor finansowy, ubezpieczeniowy oraz medyczny. Z pewnością również podatkowe grupy kapitałowe (PGK) mogą być zainteresowane dołączeniem konsolidacji VAT do już istniejących rozwiązań w podatku dochodowym. Myślę jednak, że jest jeszcze wiele nieoczywistych branż i grup, dla których nowe rozwiązanie może okazać się interesujące” – powiedział partner w CRIDO Michał Borowski, cytowany w komunikacie.
Jak wynika z ostrożnościowego podejścia przedsiębiorców do nowych przepisów, praktyczne ich stosowanie będzie zależało od szczegółów. Już dzisiaj można zidentyfikować kilka zasadniczych wątpliwości, które mogą zniechęcić część przedsiębiorców do tworzenia grup VAT. Są to między innymi nieprecyzyjne przesłanki funkcjonowania powiązań pomiędzy członkami grupy VAT. Zbędny też wydaje się formalizm w postaci rejestru transakcji w grupie. W sytuacji, w której obroty pomiędzy spółkami tworzącymi grupę VAT będą rejestrowane w ich księgach rachunkowych (dostępnych organom podatkowym na żądanie w formie JPK_KR), tworzenie nowego odrębnego rejestru wydaje się nadmiernym i niepotrzebnym obciążeniem administracyjnym. Innym wyzwaniem, które może znacząco utrudnić funkcjonowanie grup VAT, będzie techniczne dostosowanie nowych rozwiązań w zakresie Krajowego Systemu e-Faktur do takiej nowej kategorii podatnika VAT, podkreślono.
Zalety grupy VAT najlepiej widać w sytuacji, gdy w grupie podmiotów powiązanych część z nich wpłaca VAT do organów podatkowych, a inne są w pozycji zwrotowej. Bez grupy VAT płynność finansowa takiej organizacji nie jest optymalna (wpłata należności do urzędu skarbowego w jednych spółkach oraz oczekiwanie na zwrot VAT z urzędu skarbowego lub wykorzystanie nadwyżki w kolejnym miesiącu w drugich). Grupa VAT pozwala na zbilansowanie rozliczeń VAT wszystkich podmiotów wchodzących w jej skład i dokonanie jednego – skonsolidowanego. Ponadto w ramach grupy VAT nie ma konieczności wystawiania faktur czy rozliczania VAT należnego i naliczonego, ponieważ transakcje pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT nie podlegają opodatkowaniu VAT, wskazano w materiale.
1 lipca 2022 r. wchodzą w życie przepisy o grupach VAT. Wprowadzają one dobrowolne rozwiązanie dla przedsiębiorców, w ramach którego dla celów VAT grupa powiązanych firm staje się jednym podatnikiem VAT. Podejście takie pozwala na uproszczenia rozliczeń i zmniejszenie administracji wśród podmiotów powiązanych, szczególnie w przypadku licznych transakcji pomiędzy tymi podmiotami. W niektórych przypadkach pozwala również na znaczącą poprawę płynności finansowej, podano także.
Poza niewątpliwymi korzyściami, istotnym ryzykiem w momencie przystąpienia do grupy VAT jest solidarna odpowiedzialność członków grupy za jej zobowiązania z tytułu VAT. Odpowiedzialność ta rozciągać się będzie także na okres po utracie przez grupę statusu odrębnego podatnika (aż do upływu terminu przedawnienia).
Źródło: ISBnews