Inflacja konsumencka CPI ukształtuje się w pobliżu 5% r/r na koniec bieżącego roku, szacują ekonomiści Banku Pekao.
„Bieżące momentum inflacji bazowej pozostaje podwyższone i, co gorsza, stabilizuje się na tych poziomach, bez oznak słabnięcia presji. Rok do roku inflacja bazowa lekko wzrosła w listopadzie do ok. 4,2-4,3%” – czytamy w komentarzu banku do danych GUS.
Listopadowy odczyt inflacji konsumenckiej CPI w szybkim szacunku GUS był zgodny z konsensusem rynku na poziomie 4,6% r/r i 0,4% m/m. Spowolnienie dynamiki cen w listopadzie wobec 5% r/r CPI w poprzednim miesiącu było efektem wysokiej bazy cen paliw w zeszłym roku.
„Wg wstępnego odczytu inflacja CPI obniżyła się w listopadzie do 4,6% r/r z 5% w ubiegłym miesiącu. Jednakże studzimy zachwyty, ponieważ spadek spowodowany jest głównie wysoką bazą z ubiegłego roku (wyskok cen paliw). Rok 2024 zakończymy z inflacją blisko 5% r/r. Średniorocznie idziemy na 3,7%” – czytamy dalej.
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 4,6% w ujęciu rocznym w listopadzie 2024 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4%. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 4,8% r/r, ceny nośników energii odnotowały wzrost o 11,7%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – spadły o 6%. W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7%, ceny nośników energii nie zmieniły się; ceny paliw do prywatnych środków transportu – wzrosły o 2,3%.
Jak podał wcześniej Narodowy Bank Polski (NBP) inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,1% w październiku 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 4,3% r/r w poprzednim miesiącu. W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa wzrosła o 0,4%.
Źródło: ISBnews