Komisja Europejska (KE) powołała dziś Europejską Radę ds. Innowacji z budżetem ponad 10 mld euro (w cenach bieżących) na lata 2021-2027, która ma działać na rzecz rozwoju i dywersyfikacji obiecujących innowacji, poinformowała Komisja.
Rada jest nowością w ramach programu „Horyzont Europa” i opiera się na programie pilotażowym realizowanym w ramach programu „Horyzont 2020”. Ma łączyć badania nad powstającymi technologiami, projekt pilotażowy akceleratora i Europejskiego Funduszu Innowacji w celu przyspieszenia rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz innowacyjnych start-up- ów. Ok. 3 mld euro z budżetu Rady zostanie przeznaczone na Fundusz Innowacji.
Pierwszy roczny program prac Rady, zakłada możliwości finansowania w wysokości ponad 1,5 mld euro w 2021 roku. Wprowadzono także dwie nagrody: dla kobiet – innowatorów oraz nagrody europejskiej stolicy innowacji.
„Mamy fundusz, który pozwoli nam wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa pracujące nad decydującymi innowacjami, zapewnić dostęp do kapitału i przyspieszyć rozwój innowacyjnych start-upów. Jest to sposób na przekształcanie wyników badań w możliwości biznesowe i opracowywanie nowych pomysłów na postęp technologiczny i innowacje” – powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Margrethe Vestager, cytowana w komunikacie.
Ogłoszone dzisiaj możliwości finansowania, które zostały uwzględnione w pierwszym programie prac Europejskiej Rady ds. Innowacji, obejmują:
- finansowanie w ramach akceleratora Rady, w wysokości 1 mld euro, ma umożliwić start-upom i MŚP szybszy rozwój innowacji. Zapewnia finansowanie mieszane, które łączy kapitał własny (lub quasi-kapitał, taki jak obligacje zamienne) w przedziale od 500 tys. do 15 mln euro za pośrednictwem funduszu ISE i dotacje na maksymalną kwotę 2,5 euro. Z kwoty 1 mld euro 495 mln jest zarezerwowanych na obiecujące innowacje na rzecz Zielonego Ładu,
- finansowanie w ramach programu Pathfinder w wysokości 300 mln euro ma umożliwić multidyscyplinarnym zespołom badawczym podjęcie badań, które mogą prowadzić do przełomów technologicznych. Zespoły badawcze mogą ubiegać się o granty do 4 mln euro. Większość finansowania ma być przyznawana w drodze otwartych zaproszeń bez wcześniej zdefiniowanych priorytetów tematycznych, a 132 mln euro ma trafić na projekty na projekty mające na celu rozwiązanie wyzwań wymienionych w programie: świadomej sztucznej inteligencji (AI), narzędzi do pomiaru aktywności mózgu, terapii genetycznej i komórkowej, „zielonego” wodoru i organizmów modyfikowanych;
- finansowanie w ramach mechanizmu przejściowego wysokości 100 mln na przekształcenie wyników badań w możliwości innowacji.
Na jutro zaplanowano dzień otwarty dla wnioskodawców. Mają zostać przedstawione informacje na temat funkcjonowania Europejskiej Rady ds. Innowacji, procedur składania wniosków oraz kryteriów kwalifikowalności. Sesje skupią się w szczególności na możliwościach finansowania zespołów badawczych, start-upów, MŚP i inwestorów.
Rada ds. Innowacji działa w oparciu o doświadczenia dotyczące fazy pilotażowej z lat 2018–2021. Dzięki puli środków w wysokości 3,5 mld euro wsparła ponad 5 tys. MŚP i przedsiębiorstw typu start-up, a także ponad 330 projektów.
Źródło: ISBnews