Eksport wzrósł o 5,9% r/r do 18,96 mld euro w grudniu 2020 r. (spadek o 17,4% m/m), wynika z szacunków Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Izba szacuje, że w całym 2020 r. eksport spadł o 0,6% r/r do 231,5 mld euro. Według KIG, w roku 2021 eksport, wynosząc 244,3 mld euro, może okazać się o 5,5% wyższy niż w roku 2020.
„Grudzień zazwyczaj przynosi wyraźna korektę aktywności eksportowej. Handel, ale również przemysł, mając już zbudowane zapasy na okres przełomu roku (tak w zakresie towarów do handlu w okresie okołoświątecznym i noworocznym, jak i materiałów do produkcji), dokonują znacznie mniejszych zakupów. W bieżącym roku grudzień również przyniósł zmniejszenie sprzedaży, po doskonałych wynikach z października i listopada. Prawdopodobnie korekta była jednak płytsza niż przed rokiem. W konsekwencji w grudniu roczna dynamika eksportu może poprawić się do +9,9% z listopadowych +9,5%. Jeśli by tak faktycznie było, grudzień okazałby się siódmym z rzędu (a dziewiątym w całym roku) miesiącem, w którym sprzedaż była wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.W grudniu złoty wzmocnił się wobec euro – o 0,6% do 4,4766 i równocześnie okazał się o 4,8% słabszy niż przed rokiem (w listopadzie złoty był słabszy niż przed rokiem o 5,1%). Grudniowe (oraz listopadowe) wzmocnienie złotego było po części odreagowaniem wcześniejszych dość pokaźnych spadków” – wskazała Izba.
Pozycja konkurencyjna eksporterów rozliczających się w euro pozostawała dobra. Trudniej prezentowała się sytuacja eksporterów rozliczających sprzedaż w dolarach, podał KIG.
Według wstępnych danych Narodowego Banku Polskiego po jedenastu miesiącach 2020 roku eksport wyniósł 212 503 mln euro i okazał się o 1,5% mniejszy niż w pierwszych jedenastu miesiącach roku 2019. Według sprawozdawczości prezentowanej przez Główny Urząd Statystyczny eksport wynosząc w okresie I-XI 2020 r. 217 100 mln euro okazał się niższy niż rok wcześniej o 1,4%, podała Izba.
KIG podkreślił, że sytuacje z wysyłkami krajowymi i zagranicznymi nie różniły się aż tak bardzo, w ostatnich miesiącach roku pojawiła się wręcz przewaga tych eksportowych. Ma to kluczowe i pozytywne znaczenie przy tworzeniu scenariuszy tendencji w eksporcie dla najbliższych miesięcy oraz szacowaniu wyników możliwych do wypracowania w roku 2020 i następnym.
Źródło: ISBnews