W Polsce przeprowadzono 68 transakcje fuzji i przejęć w III kw. 2021 r., tj. o 6 mniej niż rok wcześniej, wynika z raportu „M&A Index Poland”, przygotowywanego przez Navigator Capital i Fordata. W ujęciu branżowym wśród celów dominowały sektory Media/IT/Telecom (31%), FMCG (13%) oraz Biotechnologia/Ochrona zdrowia (12%).
„Największą transakcją w III kwartale 2021 r. było nabycie za ok. 7 mld zł 100% udziałów krajowego operatora telewizji kablowej UPC Polska, którego właścicielem jest Liberty Global, czyli działający w ponad 30 krajach operator usług telewizji i szerokopasmowego internetu, przez Play Communications – podmiot w minionym roku kupiony na drodze akwizycji przez Iliad SA, francuskiego lidera rynku telekomunikacyjnego, operatora sieci Free Mobile” – czytamy w komunikacie.
„Trzeci kwartał bieżącego roku odznaczył się nieznacznym spadkiem ilości przeprowadzonych transakcji. Zdarzenie to skorelowane jest z wydarzeniami roku 2020, w którym to zaobserwowaliśmy pewne wyhamowanie w drugim oraz silne odbicie w trzecim kwartale. Wytłumaczeniem owej zależności jest efekt wysokiej bazy, który bezpośrednio wpłynął na delikatny spadek w III kw. tego roku, a samo zjawisko wcale nie oznacza zadyszki rynku. Naszym zdaniem, w nadchodzących miesiącach zauważymy wzrost aktywności na polskim rynku M&A. Wśród kupujących w tym roku warto zwrócić uwagę na notowanego na WSE Ten Square Games, który nabył 100% akcji we włoskim Rortos za 45 mln euro” – skomentował menedżer w Navigator Capital Group Artur Wilk, cytowany w komunikacie.
Wśród sprzedających podmiotów największą aktywnością niezmiennie wykazali się inwestorzy prywatni, odpowiadając za przytłaczające 76% transakcji. Po stronie kupującej najbardziej aktywne były podmioty z sektora TMT – 31%, podmioty z branży biotechnologii/ochrony zdrowia – 15% oraz ex aequo podmioty z sektora FMCG, jak i fundusze PE/VC – 10%.
„Na przestrzeni całego roku od spółek zaangażowanych w procesy fuzji i przejęć, a także doradców, docierały do nas sygnały o wzmożonej aktywności rynku, dlatego nieznaczny spadek liczby transakcji w trzecim kwartale nie jest istotny dla prognoz na końcówkę roku, ani na rok 2022. Możemy spodziewać się m.in. dalszego wzmocnienia trendu, który zarysował się w branży Real Estate, czyli transakcji obejmujących bijący nowe rekordy cenowe rynek mieszkaniowy, które prowadzimy w systemie Virtual Data Room. Cały rynek M&A w Polsce dojrzewa do momentu, w którym akwizycje staną się jednym z elementów strategii rozwoju firmy, które dzięki takim procesom będą mogły nabywać kompletne zespoły ekspertów, których już zaczyna brakować na rynku zatrudnienia, i w ten sposób ewoluować. Z drugiej strony wciąż problemem jest skuteczna sukcesja firm rodzinnych, powstałych w latach 90. Kolejne okresy napędzane będą zatem nie tylko przez konsolidację sektora TMT, ale fuzje międzybranżowe służące rozwojowi zaplecza informacyjnego, logistycznego i poszerzające ofertę firm dla istniejących i nowych klientów” – dodał account manager w Fordata Marcin Rajewicz.
Źródło: ISBnews