Liczba firm, które ogłosiły upadłość w maju br., wyniosła 49, tj. była o 63,3% wyższa niż w kwietniu br. i o 16,7% wyższa niż rok wcześniej, podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).
„Liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 37, czyli o 48% więcej niż miesiąc wcześniej i o 8,8% więcej niż rok temu” – czytamy w komunikacie.
Liczba niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych) sięgnęła 86, a więc była wyższa o 56,3% w skali miesiąca i o 13,2% w ujęciu rocznym. Suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy wzrosła na koniec maja do 1 003 0 to o 10 przypadków (1%) więcej niż w kwietniu.
„Zgodnie z naszymi przewidywaniami z poprzedniego miesiąca, w maju – po przywróceniu normalnego trybu pracy administracji i sądów – nastąpił wyraźny wzrost liczby niewypłacalności w sektorze przedsiębiorstw. Nadal jednak obecne dane trudno uznać za oddające w pełni aktualną sytuację w gospodarce, ponieważ wiele firm korzysta z różnych tymczasowych instrumentów pomocowych udostępnionych przez instytucje finansowe m.in. w ramach kolejnych odsłon rządowej tarczy antykryzysowej. Widzimy to również w zachowaniu naszych klientów, którzy korzystają z zaoferowanej im przez KUKE w marcu możliwości przedłużenia momentu zgłoszenia braku terminowej płatności przez ich kontrahentów. Jednak zarówno dłuższe terminy u ubezpieczycieli czy faktorów, jak i różnego rodzaju wakacje kredytowe w bankach zaczną niedługo wygasać i stopniowo rynek zacznie się przekonywać, które podmioty zachowały wystarczającą płynność i są w stanie kontynuować działalność, znajdując zbyt na swoje towary i usługi” – powiedział wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski, cytowany w komunikacie.
W KUKE nadal nie zaobserwowano znaczącego osłabienia kondycji płatniczej wśród kontrahentów klientów, a szkodowość utrzymuje się na poziomie podobnym jak rok wcześniej. Zdaniem Ślagórskiego, trudno jednak oczekiwać, by kolejne miesiące nie przyniosły pogorszenia w tym zakresie. Wiele firm musi zmierzyć się ze spadkiem popytu, co pokazały m.in. wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za kwiecień, które zmniejszyły się o prawie 1/4 (odpowiednio o 24,6% i 22,6%) w skali roku. Podobny spadek zanotował w kwietniu eksport (o 24,9% wg danych NBP), a najbardziej poszkodowane sektory to motoryzacja i produkcja mebli. Eksport usług skurczył się o 37%, przy czym bardzo silnie ucierpiał transport.
„Powody do optymizmu daje natomiast duże zainteresowanie najnowszym ubezpieczeniem KUKE z gwarancją Skarbu Państwa dla firm eksportujących do krajów Unii Europejskiej i OECD (GAP EX i GAP EX+), co pokazuje, że polscy przedsiębiorcy dają sobie radę na zagranicznych rynkach pomimo panującego kryzysu. Najwięcej umów dotyczy branż: chemicznej, spożywczej oraz budowlanej. Wśród 10 krajów z największą liczbą kontrahentów polskich eksporterów jest sześć państw z Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Rumunia, Słowacja i Estonia” – podsumował Ślagórski.
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Jako jedyna firma w Polsce prowadzi także ubezpieczenia długoterminowych projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym oraz produkty z gwarancjami Skarbu Państwa. Należy do Grupy PFR.
Źródło: ISBnews