Polski rząd liczy, że najpóźniej do końca sierpnia 2022r. zakończy negocjacje z Komisją Europejską w sprawie ostatecznego kształtu Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027, poinformowała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.
„Na pierwszą połowę grudnia planujemy przekazanie projektu planu do zatwierdzenia przez Radę Ministrów, a do 1 stycznia 2022 r. – przekazanie projektu planu do zatwierdzenia przez Komisję Europejską. I mamy nadzieję, że najpóźniej do końca sierpnia przyszłego roku te negocjacje w sprawie ostatecznego kształtu planu strategicznego z Komisją Europejską się zakończą” – powiedziała Gembicka podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W końcu października projekt wraz wymaganymi załącznikami został przekazany z wnioskiem o wpis do wykazu prac Rady Ministrów.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) pracuje obecnie na trzeciej wersji projektu planu strategicznego. Od grudnia 2020 r. do połowy września br. odbyły się konsultacje dwóch wersji. Przeprowadzono około 200 spotkań, część z nich w formule zdalnej. Łącznie wpłynęło ponad 4 tys. uwag i propozycji zmian do planu. W oparciu o te uwagi oraz uwagi Komisji Europejskiej opracowano trzecią wersją planu.
Zmieniony projekt wraz z załącznikami jest obecnie przedmiotem konsultacji w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Konsultacje tych dokumentów potrwają do 25 listopada.
Główne zmiany wprowadzone do obecnej wersji planu – jak poinformowała Gembicka – dotyczyły zmiany przyznawania płatności redystrybucyjnej. Zgodnie z nowym projektem, płatnością redystrybucyjną zostaną objęte również gospodarstwa posiadające 1-2 ha użytków rolnych, co oznacza, że płatność będzie przyznawana rolnikom o powierzchni do 50 ha użytków rolnych, przy czym płatność będzie wypłacana maksymalnie do 30 ha.
Proponowane zmiany dotyczą też płatności związanych do młodego bydła i do krów, maksymalnie do 20 sztuk zwierząt, niezależnie od wielkości stada.
W projekcie planu znalazły się też rozwiązania dot. możliwości wsparcia w zakresie odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej dla dużych gospodarstw.
Źródło: ISBnews