Liderzy państw regionu Morza Bałtyckiego zobowiązali się do rozbudowy morskiej energii wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego i osiągnięcia łącznej mocy zainstalowanej na poziomie co najmniej 19,6 GW do 2030 r., poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Obecnie moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych na terenie Bałtyku wynosi ok. 2,8 GW.
Liderzy Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Niemiec oraz Danii uczestniczyli w „Szczycie Bezpieczeństwa Energetycznego Morza Bałtyckiego” w Marienborgu. Stronę polską reprezentował premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
„Podczas szczytu liderzy państw basenu Morza Bałtyckiego podpisali wspólną deklarację wzmocnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Ponadto ministrowie ds. energii Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Niemiec, Danii i Polski podpisali osobny dokument, […] który skupia się przede wszystkim na […] współpracy w zakresie OZE w regionie basenu Morza Bałtyckiego. Deklaracja zakłada m.in. rozbudowę morskiej energii wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego w sposób zrównoważony i efektywny, w szczególności osiągnięcie łącznej mocy co najmniej 19,6 GW do 2030 r. co stanowi ogromny wzrost w stosunku do obecnej mocy zainstalowanej wynoszącej około 2,8 GW” – czytamy w komunikacie.
Jak wskazał Guibourgé-Czetwertyński, współpraca przy opracowywaniu niewiążących planów dotyczących basenów morskich może pomóc całemu regionowi w identyfikacji i wykorzystaniu pełnego potencjału morskiego Bałtyku.
„Dziś podjęliśmy konkretne kroki, by w krótkiej perspektywie zwiększyć naszą niezależność energetyczną, wykorzystując potencjał Morza Bałtyckiego do importu paliw zastępujących dawne dostawy rosyjskie. Polska będzie również liderem w rozwoju 30% mocy w morskiej energetyce wiatrowej, która ma być zainstalowana na Morzu Bałtyckim do 2030 roku” – powiedział Guibourgé-Czetwertyński, cytowany w komunikacie.
Źródło: ISBnews