Do projektu nowego prawa holdingowego, regulującego relacje prywatno-prawne spółki dominującej i spółek zależnych, zgłoszono ponad 800 stron uwag – część z nich została uwzględniona, a ostateczna wersja projektu została opublikowana na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL), poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP).
Opublikowany dziś projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych (zawierający zapisy dot. prawa holdingowego) trafi teraz pod obrady Rady Ministrów. Z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że ma zostać przyjęty w IV kw. 2020 r. Prace nad nim trwały od lutego 2020 r. Od 6 sierpnia do 19 września br. trwały konsultacje publiczne.
„Pierwotne założenia projektu zostały poddane szerokim konsultacjom publicznym oraz międzyresortowym, które trwały 45 dni W ich wyniku do MAP spłynęło ponad 800 stron uwag pochodzących zarówno od środowisk akademickich jak również firm, samorządów, izb handlowych oraz osób prywatnych. Wszystkie otrzymane komentarze zostały przeanalizowane. W rezultacie przeprowadzonych konsultacji do pierwotnego projektu reformy wprowadzono kilkanaście istotnych zmian” – czytamy w komunikacie.
Zmienione zostały niektóre przepisy zawarte w prawie holdingowym. Projekt dostępny od dzisiaj na stronach RCL jest zatem efektem pracy ekspertów Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz obywateli i środowisk biznesowo-prawniczych, które w bezpośredni sposób zostaną objęte zmianami zaproponowanym przez Komisję ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego MAP.
Projekt zakłada wprowadzenie do polskiego prawa tzw. prawa holdingowego regulującego relacje prywatno-prawne spółki dominującej i spółek zależnych oraz zwiększenie efektywności nadzoru w spółkach kapitałowych zakłada projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych.
Proponowana nowelizacja KSH skupia się przede wszystkim na wprowadzeniu do polskiego prawa spółek handlowych tzw. prawa holdingowego. Projekt zawiera definicję „grupy spółek” i z zasady ma mieć zastosowanie do holdingów faktycznych, ale będzie mógł być także stosowany do holdingów umownych, jeżeli spełniają kryteria holdingu faktycznego.
Projekt odróżnia „grupę spółek” od stosunku dominacji i zależności pomiędzy spółkami, o którym jest mowa w obecnych przepisach kodeksu spółek handlowych oraz „interes grupy spółek” jako kategorię prawną odrębną od stosunku dominacji i zależności. Według autorów projektu, zarówno spółka dominująca, jak i spółka zależna – niezależnie od tego, że powinny one kierować się interesem własnej spółki, a więc odpowiednio interesem spółki dominującej albo interesem spółki zależnej – powinny kierować się także „interesem grupy spółek”.
Przepisy objęte zakresem projektu mają ułatwić sprawne „zarządzenie” grupą spółek przez spółkę dominującą, w związku z realizacją wspólnej strategii gospodarczej grupy, mają też zapewniać ochronę określonych grup interesu występujących w przypadku grupy spółek.
Regulacja ma tworzyć także warunki prawne przyczyniające się do wzmocnienia nadzoru realizowanego przez właścicieli oraz rady nadzorcze. Zakłada także m.in. uporządkowanie kwestii kadencji i mandatu członków organów menadżerskich, wprowadzenie zapisu o obowiązku lojalności i zachowania tajemnicy nawet po wygaśnięciu kadencji członka rady nadzorczej, wpisanie do zapisów kodeksu zasady osądu biznesowego.
Projektowane przepisy mają dotyczyć ponad 440 tysięcy spółek kapitałowych w Polsce.
Źródło: ISBnews