Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), badający nastroje polskich przedsiębiorstw, wzrósł o 3 pkt m/m do 97,4 pkt w styczniu, podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Wskaźnik został opracowany we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).
„Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł do poziomu 97,4 pkt., tj. o 3 pkt w porównaniu z grudniem ubiegłego roku. W poprzednim miesiącu również zaobserwowaliśmy wzrost (+ 4,7 pkt). Oznacza to, że łączny wzrost wskaźnika w stosunku do listopada, w którym MIK miał najniższą wartość w 2022 r. (89,7 pkt), wynosi 7,7 pkt. Nadal jednak, już szósty miesiąc z kolei, styczniowy odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego (100). To wyraz odczuwanej przez przedsiębiorców niepewności warunków gospodarczych dla prowadzenia biznesu. Styczniowy MIK jest niższy o 12,6 pkt niż ubiegłoroczny odczyt w styczniu, w którym jego wartość (110 pkt) była powyżej poziomu neutralnego, co oznaczało przewagę nastrojów pozytywnych” – czytamy w komunikacie.
W styczniowym odczycie wartości komponentów MIK powyżej poziomu neutralnego dotyczą wynagrodzeń (133,6 pkt) i płynności finansowej (120,3 pkt). Wzrost wskaźnika wynagrodzeń jest spowodowany wprowadzeniem od stycznia br. wyższej płacy minimalnej oraz utrzymywaniem się presji płacowej w związku z inflacją. Natomiast wzrost wskaźnika płynności finansowej wynika z działań optymalizujących koszty i podnoszenia przez firmy cen na własne wyroby.
W pozostałych komponentach MIK przeważają oceny poniżej poziomu neutralnego. Najniższa jest dla inwestycji (73,1 pkt), które przez cały 2022 r. miały oceny poniżej poziomu neutralnego i nowych zamówień (79,3 pkt), które tylko w styczniu i czerwcu 2022 r. miały przewagę ocen pozytywnych. Korzystnym zjawiskiem jest poprawa m/m wartości prawie wszystkich komponentów, najbardziej płynności finansowej (+6,6 pkt), inwestycji (+4,6 pkt) oraz wartości sprzedaży (+4,3 pkt). Wyjątkiem jest wskaźnik dla mocy produkcyjnych, który odnotował spadek. Wartości wszystkich komponentów styczniowego MIK, z wyjątkiem wynagrodzeń, są niższe od notowanych w styczniu 2022 r., zwłaszcza w przypadku nowych zamówień (-22 pkt) i wartości sprzedaży (-21,1 pkt), wskazano również.
„W styczniowym pomiarze MIK dla dużych i małych przedsiębiorców odnotowaliśmy wzrost wartości indeksu (odpowiednio 108,3 pkt oraz 86,4 pkt). MIK dla dużych firm jest powyżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych. Jednocześnie styczeń przyniósł obniżenie nastrojów w średnich (99,3 pkt) i małych (95,1 pkt) przedsiębiorstwach. Odczyty MIK dla mikro-, małych oraz średnich firm są poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych. W porównaniu wskaźników koniunktury r/r widać ich spadek w każdej grupie wielkościowej. Największe spadki r/r zanotowaliśmy w mikro- (o 18,7 pkt) oraz średnich firmach (o 12 pkt). Należy również przypomnieć, że w styczniu 2022 r. wśród firm przeważały nastroje pozytywne, niezależnie od wielkości przedsiębiorstw” – czytamy dalej.
MIK powstaje na podstawie pomiarów w 7 kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0;200>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.
Źródło: ISBnews