Po ostatnim spadku cen detalicznych paliw, wywołanym głównie obniżką akcyzy, obecne poziomy cen powinny utrzymać się do końca roku, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.
Obowiązujące od poniedziałku niższe stawki podatku akcyzowego w ramach zapowiadanej tarczy antyinflacyjnej znalazły odzwierciedlenie zarówno w cenach hurtowych jak i detalicznych. Z tytułu obniżenia akcyzy w III dekadzie grudnia będzie to około 18 gr/l w przypadku benzyny, 10 groszy/l dla oleju napędowego i około 18 groszy/l autogazu. Jednak ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach spadły więcej, ponieważ już w poprzednich dniach spadały hurtowe ceny w odpowiedzi na niższe ceny ropy naftowej.
Średnie ceny paliw spadły od 15 do 26 groszy na litrze i na dzień 22-12-2021 r. wynoszą odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 – 5,75 zł/l (-22 gr/l), bezołowiowej 98 – 6,03 zł/l (-26 gr/l), dla oleju napędowego – 5,78 zł/l (-20 gr/l) i autogazu – 3,21 zł/l (-15 gr/l).
Po raz ostatni tak gwałtowny spadek cen detalicznych w ujęciu tydzień do tygodnia notowaliśmy w III dekadzie marca ubiegłego roku po załamaniu na rynku ropy naftowej spowodowanej ogłoszeniem pandemii koronawirusa.
Należy się spodziewać, że tak ustalone na stacjach ceny utrzymają się do końca roku.
Przedświąteczny tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczęliśmy spadkami cen i ponownym wzrostem zmienności. Notowania lutowej serii kontraktów na ropę naftową Brent najpierw spadły w rejon 69 USD/bbl, po czym rynek stosunkowo szybko powrócił powyżej 74 USD/bbl. W środę ropa Brent kosztuje około 74 USD/bbl czyli praktycznie tyle samo co przed tygodniem. Duża zmienność cen na rynku gazu ziemnego znajduje również swój wyraz we wzroście zmienności cen ropy naftowej. Poza tym na rynku widać duże rozbieżności w ocenie wpływu aktualnej fali pandemii na mobilność ludności i skalę destrukcji popytu na paliwa.
Tymczasem zgodnie z ostatnimi danymi API zapasy ropy naftowej w USA spadły w skali tygodnia 3,7 mln bbl wobec prognoz spadku rzędu 2,5 mln bbl.
Źródło: ISBnews / BM Reflex