W regionie Europy Środkowo-Wschodniej znajduje się 643 tys. m2 powierzchni elastycznych, a 85 tys. m2 jest w budowie i z planem oddania w ciągu najbliższych lat. Polska jest niekwestionowanym liderem i odpowiada za 45% całej podaży w regionie i aż 56% biur w budowie, wynika z danych CBRE.
Natomiast pod względem liczby biurek na 1 tys. mieszkańców, przed Polską plasują się takie kraje, jak Czechy, Słowacja, Litwa i Węgry, podkreślono.
„Powierzchnie elastyczne jeszcze przed pandemią zyskiwały na popularności. Aktualnie ten trend, po krótkiej pandemicznej zadyszce, ponownie wraca na dawne tory solidnego wzrostu. W dobie obniżonej skłonności do podejmowania długoterminowych decyzji, powierzchnie elastyczne stanowią odpowiedź na wymagania klientów. Zakres i tempo tych zmian widać szczególnie w regionie CEE, który rozwija się wyjątkowo dynamicznie. W ciągu ostatnich 15 lat w Europie Środkowo-Wschodniej powstało niemal 650 tys. m2 powierzchni elastycznych, a w odpowiedzi na zainteresowanie klientów w ciągu najbliższych lat powstanie kolejne 85 tys. m2. Największy obiekt tego typu istnieje na Słowacji – operator FlexiFloor zajmuje powierzchnię przeszło 16 tys. m2. W Top5 mamy natomiast dwa obiekty z Warszawy: WeWork w Mennica Legacy Tower oraz CIC Warsaw w Varso” – powiedziała szefowa działów badań rynku i marketingu w Polsce i regionie CEE w CBRE Joanna Mroczek, cytowana w komunikacie.
W raporcie CBRE przeanalizowano 12 krajów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w których w sumie znajduje się 643 tys. m2 powierzchni elastycznych, a 85 tys. m2 jest w budowie. Najwięcej powierzchni tego typu znajduje się w Polsce – 290,5 tys. m2. Do tego 48,2 tys. m2 jest w budowie, a 30 tys. m2 na różnym etapie planowania. Jeżeli chodzi o udział powierzchni elastycznych w ogóle przestrzeni biurowych wynosi on 2,5% i jest jednym z najwyższych w regionie CEE. W Polsce na 1 tys. mieszkańców przypada 6,7 biurek, podano również.
Na drugim miejscu pod względem ilości powierzchni elastycznych znajdują się Czechy, które ze 103,5 tys. m2 przestrzeni tego typu mają rynek mniejszy od samej tylko Warszawy. W obecnym roku rynek w Czechach urośnie o ok. 1%. Jeżeli chodzi o udział powierzchni elastycznych w ogóle przestrzeni biurowych w Czechach wynosi on 2,3%. Na trzecim miejscu są Węgry, gdzie przestrzeni tego typu jest 61 tys. m2 (jej udział w przestrzeni biurowej ogółem to 1,6%).
Zestawienie krajów z największą liczbą biurek w przestrzeniach elastycznych wygląda nieco inaczej niż ranking państw z największą ilością powierzchni tego typu. Pod tym względem na pierwszym miejscu plasuje się Słowacja (11,2 biurka na 1 tys. mieszkańców), a kolejne miejsca zajmują: Czechy (8,7 biurek), Litwa (8 biurek), Polska (6,7 biurek) oraz Węgry (5 biurek), podsumowano.
Źródło: ISBnews