Polska jest od dzisiaj podłączona do unijnego systemu certyfikatów COVID-owych i może korzystać z możliwości wydawania certyfikatów, które są zgodne ze wszystkimi unijnymi normami w tym zakresie, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Formalnie wejście w życie na terenie całej UE certyfikatu, ułatwiającego podróżowanie planowane jest na 1 lipca.
„Polska znalazła się wśród […] krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, a w zasadzie używają możliwość wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami” – powiedział Niedzielski podczas konferencji.
Poinformował, że od dzisiaj z Internetowego Konta Pacjenta można pobrać certyfikat w dwóch wersjach: elektronicznej z kodem QR i tradycyjnej (w formacie pdf, zawierającej wszystkie informacje, które są zapisane w kodzie QR). Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia chce do 25 czerwca uruchomić możliwość pokazania certyfikatu z poziomu urządzeń mobilnych w aplikacji mojeIKP, a także w aplikacji mObywatel.
Certyfikat ma obowiązywać w trzech wersjach:
- Po szczepieniu – przez rok (uaktywnia się 14 dni po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki lub po pierwszej dawki, jeżeli szczepionka jest jednodawkowa)
- Po teście – przez 48 godzin od wykonania testu PCR (testy antygenowe nie są uwzględniane)
- Po przechorowaniu COVID-19 – przez 180 dni (uaktywnia się po 11 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku badania na obecność SARS-CoV-2)
„W tej chwili trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt ego certyfikatu – aplikacji powszechnie dostępnej na każde urządzenie mobilne w sklepie Apple’a czy Androida. Jesteśmy przygotowani do tego, by okolicach 10 czerwca już ta aplikacja była dostępna” – powiedział minister.
Siedem państw członkowskich – Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska – połączyło się z bramą sieciową i rozpoczęło wydawanie pierwszych unijnych zaświadczeń. Chociaż rozporządzenie będzie stosowane od 1 lipca, wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania i weryfikowania zaświadczeń, mogą już teraz zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności. Rozporządzenie ma wejść z sześciotygodniowym okresem stopniowego wprowadzania dla tych państw członkowskich, które potrzebują więcej czasu.
Aby rozporządzenie weszło w życie, musi jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę.
Źródło: ISBnews