Ponad 70% ankietowanych w UE popiera nałożenie sankcji gospodarczych na Rosję, a dwie trzecie uważa, że powinny zostać zaostrzone, wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound). Poparcie dla sankcji gospodarczych jest szczególnie wysokie w krajach skandynawskich, krajach bałtyckich, Rumunii, Polsce i Irlandii.
Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu 2022 r. Eurofound wśród 40 tys. mieszkańców państw Unii Europejskiej. Jej pełne wyniki mają zostać zaprezentowane w lipcu br.
„76% respondentów wyraziło duże lub bardzo duże obawy dotyczące wojny, przy czym najwyższe wskaźniki odnotowano w niektórych krajach graniczących z Rosją, takich jak Finlandia, Polska i kraje bałtyckie, a także w krajach Morza Śródziemnego i Irlandii” – czytamy w komunikacie.
Według badania, 80% respondentów popiera politykę zmierzającą do zapewniania mieszkań dla uchodźców, a ponad 84% uważa za właściwe dostarczanie przez UE i państwa członkowskie pomocy humanitarnej na Ukrainę.
Nieco mniej – 66% respondentów opowiada się za wsparciem wojskowym UE dla Ukrainy. Jednak opinie respondentów były zróżnicowane: w Polsce, krajach skandynawskich, bałtyckich, Malcie i Irlandii większość respondentów uważa, że UE powinna udzielić większej pomocy wojskowej Ukrainie. Z kolei we Włoszech, Grecji, Słowenii, Słowacji i Bułgarii 50% lub więcej ankietowanych jest zdania, że UE zrobiła zbyt wiele w tej dziedzinie.
Badanie wykazało, że obywatele państw UE są zaniepokojeni rosnącymi kosztami energii: 28% ankietowanych uważa, że będą mieli problemy z opłaceniem rachunków za energię, gaz lub energię elektryczną, a 31% obawia się rosnących kosztów benzyny.
Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) jest trójstronną agencją Unii Europejskiej. Powstała w 1975 r. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/127 jej zadaniem jest pozyskiwanie i rozpowszechnianie specjalistycznej wiedzy w celu wspierania polityki społecznej i zatrudnienia oraz innego rodzaju obszarów polityki związanych z rynkiem pracy.
Źródło: ISBnews