Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP), która od 1 kwietnia objęła przewodnictwo w Radzie Przedsiębiorczości, oczekuje od rządu w trybie pilnym przedstawienia projektów zapewniających zastąpienie zerwanych łańcuchów dostaw surowców z kierunku Rosji, Białorusi i Ukrainy, poinformował przewodniczący FPP Marek Kowalski.
„Oczekujemy od rządu w trybie pilnym przedstawienie projektów zapewniających zastąpienie zerwanych łańcuchów dostaw surowców z kierunku Rosji, Białorusi i Ukrainy. Zerwanie dostaw takich surowców jak drewno, stal, paliwa energetyczne czy gaz zagrażają w Polsce wielu branżom, które do tej pory były napędem naszej gospodarki. Dotyczy to przemysłu meblowego, motoryzacyjnego, budowlanego, deweloperskiego czy spożywczego. W obliczu problemów z dostawą surowców dla naszego przemysłu widzimy możliwość – na przykład w przypadku przemysłu meblarskiego i motoryzacyjnego – zastąpienia odzyskiwanym do wtórnego przerobu w ramach gospodarki zamkniętej złomu metalowego czy też starych mebli to powtórnego przetworzenia. Przepisy dotyczące importu takich materiałów do powtórnego przetwórstwa są niejasne – dlatego oczekujemy pilnego dostosowania prawa tak, by umożliwić dopływ materiałów do produkcji niezbędnych naszym przedsiębiorcom” – powiedział Kowalski, cytowany w komunikacie.
Podkreślił, że konieczne jest też zastąpienie utraconych wskutek wojny rynków zbytu dla polskich produktów nowymi, pozwalającymi prowadzić bezpieczny eksport.
„Jednak aby te rynki w jak najkrótszym czasie zdobyć, niezbędne jest wsparcie instytucji państwowych dla polskich przedsiębiorców w zakresie misji gospodarczych z udziałem przedstawicieli rządu polskiego oraz programu udziału polskich przedsiębiorców w imprezach targowych. Rozumiemy i popieramy rząd w nakładaniu sankcji na Rosję – oczekujemy jednak w trybie jak najszybszym wskazania kierunków, z których rząd zamierza pozyskiwać alternatywne dostawy paliw, gazu i węgla. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy przedsiębiorcy polscy będą musieli zatrzymać produkcję. Oczekujemy też od rządu przyspieszenia prac ustawowych nad alternatywnymi źródłami energii – takimi, jak energia wiatrowa i cofnięcie negatywnych zmian legislacyjnych w zakresie fotowoltaiki prosumenckiej” – stwierdził przewodniczący Federacji.
Oprócz Federacji Przedsiębiorców Polskich w Radzie działają: Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego i ABSL. Rada Przedsiębiorczości od dwóch lat reprezentuje przedsiębiorców polskich w kontaktach z przedstawicielami rządu.
Źródło: ISBnews