Prezydent podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym, która zakłada zmianę dotychczasowych reguł dotyczących finansowania wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego (WORD), poinformowała Kancelaria Prezydenta.
„W ustawie wskazano, że przychodem wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego (WORD) może być dotacja podmiotowa albo celowa, udzielana z budżetu województwa, na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji jego zadań, niebędących działalnością gospodarczą” – czytamy w komunikacie.
Dotacje dla wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego nie będą mogły przekroczyć 50% kosztów jego działalności. Zasady udzielania dotacji, tryb postępowania w sprawie ich udzielania i sposób ich rozliczania określi sejmik województwa, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego. Udzielenie dotacji nastąpi na podstawie umowy zawartej przez marszałka województwa z dyrektorem ośrodka, podano także.
Ponadto w noweli wskazano, że warunki wynagrodzenia egzaminatorów określi sejmik województwa, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, kierując się charakterem pracy wykonywanej przez egzaminatorów i potrzebą zapewnienia odpowiedniego poziomu wykonywania przez nich zadań. Warunki wynagradzania egzaminatorów określone w uchwale sejmiku, nie będą mogły być mniej korzystne niż dotychczasowe warunki wynagrodzenia egzaminatorów.
Zmiany polegają także na dodaniu przepisu, na podstawie którego wysokość opłaty za przeprowadzenie egzaminu państwowego określi sejmik województwa, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego.
Maksymalne stawki opłat będą corocznie ulegać zmianie na następny rok kalendarzowy w stopniu odpowiadającym średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ogłaszanemu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W dotychczasowym stanie prawnym wysokość opłaty określa minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych oraz ministrem obrony narodowej, w drodze rozporządzenia.
Nowela wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
Źródło: ISBnews