Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy zmieniającą sposób obliczania stabilizującej reguły wydatkowej (SRW), poinformowała Kancelaria Prezydenta. Reguła wydatkowa w nowej formule w pełniejszym stopniu uwzględnia zmiany zachodzące w otoczeniu makroekonomicznym, podano.
„Zgodnie z treścią uzasadnienia do projektu ustawy akt ten ma na celu dostosowanie formuły stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) do obecnej sytuacji makroekonomicznej, rozszerzenie zakresu jednostek i organów objętych SRW, a także wprowadzenie zmian porządkujących umożliwiających przejście na uaktualnioną metodologię obliczania kwoty wydatków. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2021 r. poz. 1973 z późn. zm.)” – podała Kancelaria Prezydenta
„Zmiana sposobu obliczania SRW to krok w kierunku osiągnięcia większej spójności z linią wyznaczoną przez KE. Dzięki tej zmianie uniknęliśmy wprowadzania w okresie przejściowym nowych, skomplikowanych rozwiązań w ustawie o finansach publicznych” – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska, cytowana w komunikacie resortu finansów.
Nowelizacja zakłada, że wskaźnik celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zostanie zastąpiony średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych.
„Pozostanie przy celu inflacyjnym RPP mogłoby powodować nadmierne zacieśnianie polityki fiskalnej, które nie jest wskazane w dobie wyzwań, przed którymi stoi polska gospodarka” – podało ministerstwo finansów.
Wskazano, że utrzymanie obowiązującej formuły SRW prowadziłoby do znacznego ograniczenia wydatków i uniemożliwiłoby m.in. kontynuowanie niezbędnych działań związanych z łagodzeniem gospodarczych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę.
„Nowelizacja przewiduje również wprowadzenie korekty ex post prognoz inflacji, mającej na celu dostosowanie kwoty wydatków do rzeczywistej wielkości wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI). W konsekwencji w uzasadnieniu do ustawy budżetowej będą zamieszczane prognozy dotyczące średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na rok budżetowy oraz trzy kolejne lata, a także przewidywane wykonanie roku bieżącego” – czytamy dalej.
Zmodyfikowane przepisy dotyczące konstrukcji SRW będą miały zastosowanie po raz pierwszy do projektu ustawy budżetowej na rok 2023. W przypadku zmiany ustawy budżetowej na rok 2022 zastosowanie znajdą przepisy dotychczasowe oraz dodany przepis dotyczący przepływów finansowych, podano także.
Ustawa zakłada nadto rozszerzenie zakresu podmiotowego SRW o Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podała Kancelaria.
Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Na początku sierpnia br. sejm odrzucił senackie veto do nowelizacji ustawy o finansach publicznych, która zakłada utrzymanie klauzuli wyjścia ze stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) także w 2023 r. oraz zastąpienie wskaźnika celu inflacyjnego, określanego przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług.
Źródło: ISBnews