Prezydent podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa, podała Kancelaria Prezydenta.
„Celem ustawy jest wprowadzenie możliwości użycia Sił Zbrojnych do samodzielnych operacji wojskowych na terytorium RP w czasie pokoju oraz zapewnienie ochrony prawnej żołnierzom oraz funkcjonariuszom Policji i Straży Granicznej, w szczególności pełniącym służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską i Republiką Białorusi. Ustawa określa m.in. warunki i sposób użycia siły w warunkach pokoju, wprowadza ułatwienia w dostępie żołnierza do obrońcy w przypadku objęcia postępowaniem karnym oraz dookreśla zasady postępowania Żandarmerii Wojskowej przy zatrzymywaniu żołnierzy” – czytamy w komunikacie.
Zgodnie z nowo dodawanym art. 11e w ustawie o Straży Granicznej (art. 2 ustawy), w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku publicznego, jeżeli siły Straży Granicznej są niewystarczające lub mogą okazać się niewystarczające do wykonania ich zadań, minister właściwy do spraw wewnętrznych, na wniosek Komendanta Głównego Straży Granicznej określający zakres i formę pomocy, będzie mógł zarządzić użycie funkcjonariuszy Policji do udzielenia pomocy Straży Granicznej. W przypadku niecierpiącym zwłoki decyzję o udzieleniu pomocy podejmie Komendant Główny Policji, na wniosek Komendanta Głównego Straży Granicznej określający zakres i formę pomocy, zawiadamiając o niej niezwłocznie ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Funkcjonariuszom Policji przysługiwać będą, w zakresie niezbędnym do wykonania ich zadań, uprawnienia funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Ponadto, zmiany dokonywane ustawą w ustawie o obronie Ojczyzny wprowadzają m.in. definicję operacji wojskowej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w czasie pokoju. Zgodnie z definicją przez taką operację rozumie się:
a) zorganizowane działanie Sił Zbrojnych prowadzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznego państwa, niebędącego szkoleniem lub ćwiczeniem,
b) działanie wojsk obcych w ramach wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub wojsk Państw-Stron Traktatu Północnoatlantyckiego, o którym mowa w art. 3a ust. 1 ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium oraz zasadach udzielania pomocy wojskom sojuszniczym i organizacjom międzynarodowym – podejmowane, jeżeli okoliczności wymagają natychmiastowego działania, w szczególności w sytuacjach zagrożenia granicy państwa, obiektów infrastruktury krytycznej, bezpieczeństwa ludzi lub mienia w znacznych rozmiarach, w tym w przypadku gdy siły i środki służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych mogą okazać się nieadekwatne ze względu na charakter zagrożenia, wskazano również.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 9 i art. 10, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło: ISBnews