Ministrowie ds. energii UE uzgodnili cele redukcyjne zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu oraz zgodzili się na ograniczenie przychodów dla wytwórców energii elektrycznej, którzy do produkcji energii elektrycznej wykorzystują tzw. technologie inframarginalne (OZE, energię jądrową i węgiel brunatny), poinformowała Rada.
Rada zgodziła się także, by państwa UE mogły regulować ceny energii dla MŚP.
„Osiągnięte dziś porozumienie przyniesie ulgę europejskim obywatelom i przedsiębiorstwom. Państwa członkowskie spłaszczą krzywą zapotrzebowania na energię elektryczną w godzinach szczytu, co będzie miało bezpośredni pozytywny wpływ na ceny. Państwa członkowskie będą redystrybuować nadwyżki zysków z sektora energetycznego do tych, którzy mają trudności z opłaceniem rachunków” – powiedział czeski minister przemysłu i handlu Jozef Síkela, cytowany w komunikacie.
Rada uzgodniła dobrowolny ogólny cel redukcji 10% zużycia energii elektrycznej brutto oraz obowiązkowy cel redukcji 5% zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu. Państwa członkowskie określą 10% godzin szczytu między 1 grudnia 2022 r. a 31 marca 2023 r., podczas których zmniejszą popyt. W tym okresie państwa członkowskie będą miały swobodę wyboru odpowiednich środków w celu zmniejszenia zużycia dla obu celów.
Rada zgodziła się na ograniczenie przychodów rynkowych do 180 euro/MWh dla wytwórców energii elektrycznej, w tym pośredników, którzy do produkcji energii elektrycznej wykorzystują tzw. technologie inframarginalne, takie jak odnawialne źródła energii, energia jądrowa i węgiel brunatny.
„Tacy operatorzy osiągnęli nieoczekiwanie duże zyski finansowe w ciągu ostatnich miesięcy, bez wzrostu kosztów operacyjnych. Wynika to z roli węgla i gazu jako cenotwórczych źródeł marginalnych, które obecnie zawyżają ostateczną cenę energii elektrycznej” – czytamy w komunikacie.
Wprowadzenie limitu na tym poziomie ma na celu zachowanie rentowności operatorów i uniknięcie utrudniania inwestycji w energię odnawialną, podano także.
Państwa członkowskie zgodziły się wykorzystać wybrane przez siebie środki do gromadzenia i przekierowywania nadwyżki dochodów na wspieranie i ochronę odbiorców końcowych energii elektrycznej. W prowadziły pewną elastyczność, aby odzwierciedlić swoje uwarunkowania krajowe i środki stosowane na szczeblu krajowym.
Obejmują one między innymi możliwość podwyższenia limitu dochodów, stosowania środków, które dodatkowo ograniczają dochody rynkowe, rozróżniania technologii oraz stosowania limitów dochodów rynkowych innych podmiotów, w tym handlowców.
W sytuacji, gdy zależność od importu netto państwa członkowskiego jest równa lub wyższa niż 100%, do dnia 1 grudnia 2022 r. zawrą one porozumienie o odpowiednim podziale nadwyżki dochodów z państwem eksportującym. Do zawierania takich umów Rada zachęca również pozostałe państwa członkowskie.
Rada uzgodniła także, że państwa członkowskie mogą tymczasowo ustalić cenę dostaw energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw, aby jeszcze bardziej wspierać MŚP zmagające się z wysokimi cenami energii. Państwa członkowskie uzgodniły również, że mogą wyjątkowo i tymczasowo ustalać cenę za dostawę energii elektrycznej poniżej kosztów.
Środki mają charakter tymczasowy i nadzwyczajny. Będą obowiązywać od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Cele redukcyjne zużycia energii będą obowiązywać do 31 marca 2023 r.
Państwa członkowskie wprowadziły specjalne zwolnienia dla Cypru i Malty.
Rozporządzenie zostanie formalnie przyjęte w procedurze pisemnej na początku października. Zostanie on następnie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie następnego dnia.
Źródło: ISBnews