Ministrowie ds. energii państw Unii uzgodnili zasady wprowadzenia tymczasowego podatku solidarnościowego od zysków przedsiębiorstw działających w sektorach ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla i rafinerii, poinformowała Rada.
„Podatek solidarnościowy byłby nakładany wówczas, gdy wzrost dochodów podlegających opodatkowaniu, określony zgodnie z krajowymi przepisami podatkowymi w roku podatkowym rozpoczynającym się w 2022 lub 2023 r., przekraczałby 20% średnich rocznych dochodów podlegających opodatkowaniu od 2018 roku” – czytamy w komunikacie.
Podatek ma funkcjonować oprócz dotychczasowych podatków i danin obowiązujących w państwach członkowskich.
Jednocześnie uzgodniono, że państwa członkowskie mogą zachować środki krajowe równoważne podatkowi solidarnościowemu, pod warunkiem że są one zgodne z celami rozporządzenia i generują co najmniej porównywalne dochody.
Zaznaczono, że państwa unijne wykorzystają wpływy solidarnościowej na wsparcie finansowe gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz na łagodzenie skutków wysokich detalicznych cen energii elektrycznej.
Rozporządzenie w tej sprawie ma zostać formalnie przyjęte w procedurze pisemnej na początku października. Zostanie on następnie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie następnego dnia.
Źródło: ISBnews