Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy najnowsze działania.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych. Uchodźcy przyjeżdżający do Polski korzystają m.in. z transportu kolejowego. Dzięki specjalnym pociągom mogą także przemieszczać się do innych krajów w Europie.
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.
Dodatkowe pociągi i wzmocnione składy
Od 24 lutego do 6 maja br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 3620 pociągów, w tym 3156 pociągów stałego kursowania i 464 pociągi dodatkowe.
Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 6 maja br., ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono ponad 808,5 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 638,5 tys. pociągami stałego kursowania i prawie 170 tys. pociągami specjalnymi.
Polski narodowy przewoźnik – PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.
Dodatkowe i wzmocnione składy jadące do Niemiec i Czech
Obserwujemy zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii.
Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.
Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.
Do 6 maja br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechało 1861 pociągów z uchodźcami, w tym 1599 pociągów stałego kursowania i 262 pociągi specjalne, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie ponad 609 tys. osób.
Bezpłatne przejazdy dla obywateli ukraińskich
Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące bezpłatnych przejazdów PKP Intercity dla uchodźców z Ukrainy. Szczegóły w komunikacie MI: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-zasady-tymczasowych-bezplatnych-przejazdow-pkp-intercity-dla-uchodzcow-z-ukrainy
Dotychczas 1 685,8 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę TAURON działa na rzecz osób uciekających przed wojną. Teraz przekazuje również pomoc rzeczową, służąca do odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie.
– Niezależnie od działań podejmowanych przy odbudowie kraju, już teraz, tam, gdzie jest to możliwe, przywracane są dostawy energii do mieszkań i odbudowywane są zniszczone sieci energetyczne. Przekazanie niezbędnego sprzętu i materiałów to oznaka naszej solidarności z Ukrainą – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.
Pomoc infrastrukturalna realizowana jest we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Pierwsza transza technicznego wsparcia z Grupy TAURON zrealizowana została w marcu. Ukraina otrzymała wtedy 25 transformatorów i sześć ton przewodów energetycznych.
W ostatnich dniach kwietnia w stronę Ukrainy ruszył kolejny transport zawierający elementy infrastruktury energetycznej. Przekazany przez TAURON w II transzy osprzęt energetyczny to 15 km przewodów energetycznych, 168 słupów, 13 bębnów oraz blisko 4 tys. dodatkowych elementów, służących do budowy linii energetycznych.
– Zniszczona ukraińska infrastruktura będzie potrzebowała pilnej odbudowy po zakończeniu wojny. Bez energii elektrycznej pracować nie mogą obiekty infrastrukturalne gwarantujące dostawy wody, paliw czy centra logistyczne. Bez stabilnych dostaw energii niemożliwe będzie też prowadzenie prac budowlanych na masową skalę – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes Grupy TAURON.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Grupa TAURON prowadzi szeroko zakrojone działania wspierające uchodźców wojennych. Energetyczny lider przygotował między innymi specjalne kanały obsługowe w języku ukraińskim. Jest to dedykowana, uproszczona strona internetowa, pozwalająca na załatwienie najczęstszych spraw. Znajdują się tam najważniejsze informacje dot. np. zawarcia umowy na dostawę energii dla obywateli Ukrainy oraz dla wspierających ich organizacji pozarządowych. Obywatele Ukrainy mogą też porozmawiać z konsultantami TAURONU w swoim ojczystym języku.
W działania pomocowe zaangażowała się także Fundacja TAURON, uruchomiając zbiórkę pieniężną. Zebrane środki przekazywane są organizacjom udzielającym wsparcia w Ukrainie. Pomoc finansowa dla Ukrainy wyniosła już ok. 1 mln zł.
Na terenie Olivia Business Centre w Gdańsku działa sklep Take&Go dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną. Z przygotowanego tu asortymentu skorzystało już ok. 3 tys. osób. Działanie sklepu wsparła Fundacja Energa, a pracownicy Energi pomagają tu w ramach wolontariatu.
Pomysł z uruchomieniem punktu Take&Go w OBC okazał się strzałem w dziesiątkę. Sklepik codziennie odwiedzany jest przez potrzebujących imigrantów, którzy często przychodzą jeszcze przed jego otwarciem. Asortyment pozyskiwany jest zarówno od osób prywatnych, jak i sponsorów. Potrzeby są cały czas ogromne, gdyż w Polsce schronienia przed wojną szukają każdego dnia kolejne osoby. Wszelka pomoc jest więc na wagę złota. Każdy, kto chciałby wesprzeć działanie punktu, może to zrobić przynosząc dary bezpośrednio na miejsce w godzinach otwarcia punktu.
Już 7 maja odbędzie się Dzień Europy we Wrocławiu, organizowany przez Biuro Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Fundacja Ukraina będzie jedną z organizacji wystawiających się ze swoim stoiskiem informacyjno-promocyjnym.
Dzień później, 8 maja, odbędzie się Dzień Europy w Wałbrzychu a także Dzień Matki we Wrocławiu, gdzie Fundacja Ukraina również obecna będzie ze swoim stoiskiem informacyjno-promocyjnym.
W dniach 8 – 9 maja we Wrocławiu odbędzie się „Samorządowy Okrągły Stół”, którego Fundacja Ukraina jest partnerem strategicznym. Celem wydarzenia jest pochylenie się nad wyzwaniem długoterminowego wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Podczas dwudniowego cyklu spotkań przedstawiciele Fundacji, w tym jej zarząd, wymienią się doświadczeniami z zaproszonymi gośćmi, wezmą udział w dyskusjach na temat wyzwań i dotychczasowych sukcesów z organizacjami i instytucjami z całej Polski. Oprócz reprezentantów Fundacji Ukraina we Wrocławiu mają pojawić się też m.in. przedstawiciele Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski, Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej, Pracodawców RP, UNICEF czy Polskiej Akcji Humanitarnej. W spotkaniu wezmą też udział naukowcy.
Działania Fundacji Ukraina w trybie ciągłym skierowane bezpośrednio do uchodźców:
Kontynuacja działalności punktu informacyjnego na Dworcu PKP we Wrocławiu. Także codziennie odbywają się konsultacje prawnicze, zawodowe, psychologiczne w Instytucie Praw Migrantów. Wolontariusze Fundacji Ukraina kontynuują swoją działalność w ośrodkach tymczasowego zamieszkania dla uchodźców.
Źródło: ISBnews