Rozpoczęły się negocjacje między Parlamentem Europejskim a Radą w sprawie długoterminowego budżetu UE i funduszu naprawczego. W rozmowach uczestniczyli też przedstawiciele Komisji Europejskiej, poinformował Parlament Europejski.
„W czwartek delegacje Rady i Parlamentu po raz pierwszy wspólnie odbyły rozmowy trójstronne na szczeblu politycznym, w tym z Komisją, w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie finansowania UE na lata 2021-2027” – podał PE w komunikacie.
Parlament Europejski (PE) w rezolucji, przyjętej 23 lipca br. zaznaczył, że nie zaakceptuje porozumienia Rady Europejskiej w sprawie dystrybucji środków na kolejną perspektywę finansową 2021-2027 w jego obecnym kształcie.
Europosłowie postulowali zmiany w sposobie dystrybucji środków w poszczególnych latach, rewizji Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) na lata 2025–2027 (nie godzili się, by budżet UE – w uzgodnionym przez Radę kształcie – począwszy do 2024 roku, był niższy od budżetu na rok 2020). Postulowali wprowadzenie dodatkowych zasobów własnych i wdrożenia celów w dziedzinie klimatu i różnorodności biologicznej.
„Konieczne jest odpowiednie finansowanie sztandarowych programów UE, takich jak programy badawcze lub młodzieżowe, które są ważne dla Parlamentu. Konieczne są postępy w zakresie zasobów własnych – dochodów UE – oraz praworządności, roli władzy budżetowej i pewnych kwestii horyzontalnych, takich jak na przykład klimat. Więc wszystkie te elementy są na stole. Jak dotąd mieliśmy dzisiaj dobrą dyskusję. Jestem prawie pewien, że w nadchodzących tygodniach będziemy mogli kontynuować ten pozytywny i konstruktywny sposób dialogu” – powiedział przewodniczący Komisji Budżetowej PE Johan Van Overtveldt, cytowany w komunikacie.
W lipcu Parlament przyjął rezolucję w sprawie konkluzji z nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 17-21 lipca 2020 r., w której określił swój mandat negocjacyjny i priorytety w celu osiągnięcia porozumienia. Zanim Rada będzie mogła formalnie przyjąć rozporządzenie w sprawie WRF (wieloletnich ram finansowych), Parlament musi wyrazić na to zgodę .
„Zespół negocjacyjny z zadowoleniem przyjął instrument naprawczy, ale uważa, że potrzebnych jest kilka ulepszeń, zwłaszcza poprzez wzmocnienie konkretnych programów, wprowadzenie koszyka nowych zasobów własnych (dochodów UE), dokończenie prac ustawodawców nad praworządnością oraz zapewnienie zaangażowania Parlamentu w instrument naprawczy” – podano w komunikacie.
Stanem negocjacji w sprawie kolejnego wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 (WRF), reformy systemu zasobów własnych (RNO) oraz planu naprawy ma zająć się 1 września br. Komisja Budżetowa PE.
Osiągnięte 21 lipca porozumienie Rady Europejskiej dotyczyło podziału środków z Funduszu Odbudowy i Rozwoju (Next Generation EU) w wysokości 750 mld euro (po negocjacjach 390 mld euro z nich zostanie wypłaconych państwom w formie dotacji, a 360 mld euro w formie pożyczek) oraz budżetu UE na kolejną perspektywę finansową na lata 2021-2027 w wysokości 1,074 bln euro.
Źródło: ISBnews