Podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) 9 czerwca większość członków Rady oceniła, że zacieśnienie warunków monetarnych w reakcji na kształtowanie się inflacji powyżej celu inflacyjnego w wyniku wystąpienia negatywnych szoków podażowych i czynników regulacyjnych nie ograniczyłoby dynamiki cen w 2021 roku i mogłoby zahamować odbudowę gospodarki, wynika z „minutes” z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP).
„Większość członków Rady oceniała, że jeżeli utrzyma się niepewność dotycząca przebiegu pandemii i – w efekcie – przyszłej koniunktury, a wzrost inflacji powyżej celu będzie wynikał z oddziaływania czynników pozostających poza kontrolą polityki pieniężnej, to wskazane będzie utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie także w najbliższym czasie. Ich zdaniem, zacieśnienie warunków monetarnych w reakcji na kształtowanie się inflacji powyżej celu inflacyjnego, które jest wynikiem wystąpienia negatywnych szoków podażowych i czynników regulacyjnych, nie ograniczyłoby dynamiki cen w 2021 r. natomiast mogłoby zahamować proces odbudowy aktywności gospodarczej po jej silnym spadku w wyniku pandemii” – czytamy w „minutes”.
Część członków RPP oceniła, że jeśli prognozy w projekcji lipcowej 'wskazywałyby na silny wzrost gospodarczy w kolejnych latach, a jednocześnie inflacja miałaby trwale przekraczać cel inflacyjny NBP na skutek wzrostu popytu oraz utrzymującej się korzystnej sytuacji na rynku pracy”, to w sytuacji ustąpienia niepewności dotyczącej pandemii „możliwe byłoby dostosowanie polityki pieniężnej”.
W czerwcu maju br. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 0,10%; stopa lombardowa 0,50%; stopa depozytowa 0,00%; stopa redyskontowa weksli 0,11%; stopa dyskontowa weksli 0,12%.
Źródło: ISBnews