Rząd planuje wydłużenie terminów, w których możliwe będzie realizowanie procedur odwoławczych przez przedsiębiorców, ubiegających się do dofinansowanie w ramach tarczy finansowej 2.0 dla mikro, małych i średnich przedsiębiorst, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2021 r., wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przyjęcie nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie programu rządowego „Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm” planowane jest na I kw.
„Mając na uwadze dużą liczbę zgłoszeń złożonych przez przedsiębiorców w toku postępowania wyjaśniającego, jak również wysoki stopień skomplikowania tych zgłoszeń w zakresie stanów faktycznych i prawnych, konieczne jest wydłużenie terminu udzielania wsparcia w ramach programu” – czytamy w wykazie.
Zgodnie z obecnym brzmieniem programu rządowego „Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm”, przedsiębiorcy mogą składać wnioski o udzielenie subwencji finansowej od 15 stycznia 2021 r. do 28 lutego 2021 r., natomiast procedury odwoławcze w ramach programu mogą trwać do 31 marca 2021 r.
Decyzja Komisji Europejskiej z 23 grudnia 2020 r. dotycząca programu przewiduje możliwość wydłużenia okresu udzielania wsparcia w ramach programu, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2021 r.
W związku z tym rekomendowane jest:
- złożenie do 31 marca 2021 r. kompletnego i poprawnie wypełnionego odwołania od wniosku o udzielenie subwencji finansowej złożonego do 28 lutego 2021 r.,
- zwrócenie się do PFR nie później niż do 15 kwietnia 2021 r. z zapytaniem w ramach postępowania wyjaśniającego dotyczącego wniosku o udzielenie subwencji finansowej albo odwołania
- w przypadku rozstrzygnięcia sprawy przez PFR zgodnego z postulowanym w zapytaniu – umożliwienie złożenia wniosku o udzielenie subwencji finansowej albo odwołania w terminie do 22 czerwca 2021 r.
Udzielanie finansowania programowego miałoby nastąpić nie później niż do dnia 30 czerwca 2021 r.
Efektem wprowadzonej zmiany będzie umożliwienie rozpatrzenia wszystkich odwołań złożonych przez przedsiębiorców i w konsekwencji umożliwienie skorzystania ze środków programowych większej liczbie przedsiębiorców, podano także.
Źródło: ISBnews