Rząd chce przyjąć projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych, którego celem jest wprowadzenie do polskiego systemu możliwości potwierdzenia, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą podstawy do wykluczenia z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przyjęcie projektu planowane jest na IV kw. br.
„Wprowadzenie mechanizmu certyfikacji do polskiego systemu zamówień publicznych zostało uwzględnione w […] Polityce zakupowej państwa […]. Certyfikacja została ujęta w priorytecie Rozwój potencjału MŚP, jako element dalszego otwierania rynku zamówień publicznych na wykonawców należących do tego sektora przedsiębiorców” – czytamy w wykazie.
Certyfikacja wiąże się bowiem ze zmniejszeniem obciążeń formalnych po stronie MŚP w toku postępowania o udzielenie zamówienia. Zgodnie z Polityką Zakupową Państwa certyfikacja powinna zostać wprowadzona do krajowego systemu zamówień publicznych do końca 2024 r., podano także.
Wprowadzenie do polskiego systemu zamówień publicznych certyfikacji wykonawców ma zapewniać wykonawcom krajowym oraz pochodzącym z innych państw członkowskich UE możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą określone podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. niezbędne doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) niezbędne do realizacji wskazanej w certyfikacie kategorii zamówień publicznych.
Zgodnie z projektowaną ustawą wykonawca będzie uprawniony do posługiwania się certyfikatem na potrzeby wielu różnych postępowań o udzielenie zamówienia, bez potrzeby każdorazowego gromadzenia i składania dokumentów oraz oświadczeń (podmiotowych środków dowodowych) w zakresie sprecyzowanych przez zamawiających podstaw wykluczenia oraz warunków udziału w postępowaniu. Certyfikat będzie zastępował dokumenty oraz oświadczenia.
Certyfikat będzie stanowił także podstawę domniemania spełniania przez wykonawcę wymogów kwalifikacji podmiotowej w zakresie wskazanym w certyfikacie. Oznacza to, że informacje wynikające z certyfikatu będą mogły być, co do zasady, kwestionowane przez zamawiającego na gruncie konkretnego postępowania o udzielenie zamówienia, ale wyłącznie w uzasadnionych przypadkach (np. gdy zamawiający dysponuje wiarygodnymi przesłankami do uznania, że informacje wynikające z certyfikatu są nieprawdziwe).
Certyfikacja dla wykonawców będzie miała charakter fakultatywny.
Źródło: ISBnews