Rząd planuje przyjęcie planu strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, co ma umożliwić rozpoczęcie negocjacji z Komisją Europejską i ubieganie się o środki finansowe, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przyjęcie uchwały Rady Ministrów ws. planu strategicznego planowane jest na IV kw.
„Projektowana uchwała Rady Ministrów w sprawie przyjęcia projektu planu strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 umożliwi rozpoczęcie negocjacji tego dokumentu z Komisją Europejską. Dokument ten będzie stanowił podstawę ubiegania się o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)” – czytamy w wykazie.
Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2020 r. zakłada, że każde państwo członkowskie przygotuje plan strategiczny dla WPR.
Plan strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 będzie obejmował zarówno instrumenty I filara WPR, tj. płatności bezpośrednie oraz działania sektorowe w zakresie rynków rolnych (w przypadku Polski dotyczyć to będzie sektora owoców i warzyw oraz pszczelarskiego), jak i II filara, czyli wsparcie rozwoju obszarów wiejskich. Plan strategiczny będzie realizował 9 celów szczegółowych oraz cel przekrojowy WPR w zakresie modernizacji sektora rolnego przez transfer wiedzy, innowację, cyfryzację, poprawę dostępu do badań, wiedzy i szkoleń, podano także.
Cele szczegółowe dotyczą m.in. dochodowości i konkurencyjności rolnictwa, zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi, ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu, a także zrównoważonego rozwoju terytorialnego obszarów wiejskich, wsparcia zmian generacyjnych, odpowiedzi na oczekiwania społeczne dotyczące żywności i zdrowia.
Źródło: ISBnews