Rząd chce zmienić przepisy, dotyczące obowiązków przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami, powstającymi z produktów jednorazowych z tworzyw sztucznych, które trafiają do środowiska, zwłaszcza środowiska morskiego, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Celem zmian jest zmniejszenie stosowania niektórych produktów jednorazowych z tworzyw sztucznych.
Przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej planowane jest na II kw.
„Głównym celem projektu jest zmniejszenie ilości odpadów powstających z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych obecnych w środowisku naturalnym, w szczególności w środowisku morskim, które stanowią poważne zagrożenie dla jego właściwego funkcjonowania i zagrażają zdrowiu człowieka. Ponadto, mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko morskie zawierających tworzywa sztuczne narzędzi połowowych stanowiących odpady” – czytamy w wykazie.
Proponowane przepisy zakładają zmniejszenie stosowania niektórych produktów jednorazowych z tworzyw sztucznych, za pomocą bodźców ekonomicznych oraz ograniczenie wprowadzania do obrotu niektórych z nich. Wprowadzają obowiązek umieszczania na wybranych produktach informacji, oznakowania o metodach gospodarowania odpadami powstałymi z tych produktów. Zwracają też uwagę na niewskazane sposoby unieszkodliwiania odpadów z tworzyw sztucznych ze względu na ich negatywny wpływ na środowisko.
Wymagania i wzory odpowiednich oznakowań zostały określone w rozporządzeniu wykonawczym Komisji Europejskiej.
Informowanie ma dotyczyć m.in.: dostępności odpowiednich i bardziej zrównoważonych produktów alternatywnych, w tym także produktów wielokrotnego użytku, właściwego gospodarowania odpadami – zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami, najlepszych dostępnych praktyk, jak również wpływu zaśmiecania i niewłaściwego postępowania z odpadami powstałymi z tych produktów na środowisko naturalne, jak też na sieci kanalizacyjne co w efekcie ma wpływ na zanieczyszczenie środowiska morskiego.
Przepisy mają również przyczynić się do selektywnego zbierania zawierających tworzywa sztuczne narzędzi połowowych stanowiących odpady, a następnie właściwego ich zagospodarowania.
System ewidencji i sprawozdawczości produktów objętych projektowanymi przepisami ma na celu monitorowanie dystrybucji tych produktów. Zebrane dane mają służyć przygotowaniu sprawozdania dla Komisji Europejskiej ( w terminie 18 miesięcy od zakończenia roku kalendarzowego). Sprawozdanie ma objąć min. informacje o wprowadzonych do obrotu ilościach produktów objętych projektowanymi przepisami, o ilościach zebranych odpadów powstałych z tych produktów.
Źródło: ISBnews