W wyniku uzgodnień projektu ustawy o Radzie Fiskalnej (RF) do projektu dodano zapis wskazujący na obowiązek przekazywania Radzie Dialogu Społecznego (RDS) przez stronę rządową prognozy makroekonomicznej do 10 maja oraz przez Radę Fiskalną – opinii dotyczącej prognozy makroekonomicznej niezwłocznie po jej wydaniu, jak również możliwość udziału przewodniczącego Rady Fiskalnej w pracach RDS z głosem doradczym, podało Ministerstwo Finansów.
„W wyniku procesu uzgodnień, celem zagwarantowania RDS dostępu do odpowiednich danych i informacji, na etapie przygotowywania propozycji wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej, w tym w państwowej sferze budżetowej, minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz rent i emerytur, projekt ustawy został rozszerzony o obowiązek przekazania RDS przez stronę rządową prognozy makroekonomicznej (do dnia 10 maja) i przez Radę Fiskalną opinii dot. prognozy makroekonomicznej (niezwłocznie po jej wydaniu) oraz możliwość udziału przewodniczącego Rady Fiskalnej w pracach RDS z głosem doradczym” – napisał wiceminister finansów Paweł Karbownik.
W ten sposób obecny projekt ustawy stwarza pole do pogłębionej współpracy i uzupełniania się RDS oraz Rady Fiskalnej, podkreślił.
Jednocześnie, podobnie jak miało to miejsce dotychczas, RDS będzie mogła występować do Ministerstwa Finansów o przekazanie poszerzonego zakresu prognozowanych zmiennych makroekonomicznych.
Rząd planuje przyjęcie w III kw. br. projektu dotyczącego niezależnej Rady Fiskalnej, który zakłada powołanie w 2026 r. niezależnej instytucji fiskalnej opiniującej najważniejsze dokumenty budżetowe, w tym rocznych i wieloletnich prognoz makroekonomicznych sporządzanych na potrzeby: ustawy budżetowej, a także nowych, wymaganych przez prawo Unii Europejskiej średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych.
Źródło: ISBnews