Rząd planuje przyjęcie projektu ustawy o planie strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), która ma przygotować podstawy prawne realizacji planu strategicznego dla WPR w latach 2023-2027, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przyjęcie projektu planowane jest na I kw. 2022 r.
„Podstawowym celem projektowanej ustawy jest stworzenie podstaw prawnych realizacji Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej w latach 2023–2027 […]. Potrzeba wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie wynika z konieczności wdrożenia reformy WPR na poziomie krajowym od roku 2023” – czytamy w wykazie.
W rezultacie reformy WPR przyjęte zostały dwa rozporządzenia, ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Przepisy już weszły już w życie ale mają obowiązywać – co do zasady – od 1 stycznia 2023 r.
Na podstawie tych przepisów UE, Polska opracowała dokument pt. Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, który został zatwierdzony decyzją Komisji Europejskiej z 31 sierpnia 2022 r.
Możliwość wypłaty od 2023 r. środków finansowych beneficjentom w ramach interwencji objętych planem strategicznym w formie płatności bezpośrednich, interwencji sektorowych jak i interwencji dotyczących rozwoju obszarów wiejskich oraz pomocy technicznej, zgodnie z przepisami UE, jest zależna do wejścia w życie projektowanej ustawy, podkreślono.
Oczekiwanym efektem ustawy będzie stworzenie ram prawnych umożliwiających terminowe i zgodne z prawem UE oraz krajowym wydatkowanie i rozliczenie środków na poziomie ponad 25 mld euro, podsumowano.
Źródło: ISBnews