Rząd planuje utrzymanie podwyższonych stawek VAT na poziomie 8% i 23% w roku 2023 z uwagi na planowany skokowy wzrost wydatków na obronność i uzależnia ich utrzymanie po 1 stycznia 2024r. od przekroczenia przez sumę wydatków na obronność 3% PKB, wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Projekt został przyjęty w tym tygodniu przez rząd i skierowany do Sejmu.
„Przedmiotowy projekt zakłada kontynuację stosowania podwyższonych o 1 pkt proc. stawek podatku od towarów i usług w 2023 r. z uwagi na planowany skokowy wzrost wydatków na obronność” – czytamy w uzasadnieniu.
Podano, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, podwyższone o 1 punkt procentowy stawki podatku VAT obowiązują do końca roku następującego po roku, w którym zostały spełnione określone warunki makroekonomiczne.
„Powrót do niższych stawek VAT może mieć miejsce jedynie podczas stabilnej sytuacji gospodarczej, a więc podczas stosowania pierwotnej formuły stabilizującej reguły wydatkowej z ustawy o finansach publicznych i jednoczesnego wyłączenia jej mechanizmu korygującego” – czytamy także.
Tymczasem wybuch wojny w Ukrainie i związane z tym zagrożenia postawiły nowe wyzwania przed polityką fiskalną państwa. Wskazano, że w efekcie niezwykle istotne jest podejmowanie przez państwo szybkich i adekwatnych oraz ukierunkowanych działań, mających na celu zminimalizowanie zagrożeń związanych z obecną sytuacją geopolityczną. W szczególności muszą zostać zapewnione środki na zwiększanie nakładów na obronność kraju, aby ograniczyć wpływ tych działań na stabilność finansów publicznych.
„Utrzymanie stawek VAT na dotychczasowym poziomie 23% i 8% jest niezbędne w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie i koniecznością ponoszenia przez budżet państwa zwiększonych wydatków” – czytamy także.
Zmiany projektowane w ustawie o VAT zakładają wprowadzenie od 2024 r. mechanizmu, w oparciu o który przedłużony zostanie okres obowiązywania podwyższonych o 1pp stawek VAT. Mechanizm ten ma być skorelowany z poziomem wydatków przeznaczanych na finansowanie potrzeb obronnych (jeżeli przekroczą 3% PKB mechanizm zostanie utrzymany).
„Podwyższone o 1 pkt proc. stawki podatku VAT będą stosowane w oparciu o nowy mechanizm począwszy od 1 stycznia 2024 r. do końca roku, w którym suma precyzyjnie zdefiniowanych w projekcie wydatków na obronność, tj. wymienionych:
– w art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) określonych na ten rok w ustawie budżetowej, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 lipca tego roku, oraz
– w planie finansowym Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przedłożonym zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny albo projekcie tego planu przedstawionym do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej zgodnie z art 42 ust. 2 i 3 tej ustawy, jeżeli plan ten nie został przedłożony zgodnie z art. 42 ust. 4 tej ustawy
po wyłączeniu planowanych przepływów finansowych w ramach tej sumy wydatków, będzie wyższa niż 3% wartości produktu krajowego brutto określonego w art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny” – czytamy w uzasadnieniu.
Wskazana w przepisach data 31 lipca jest uwarunkowana harmonogramem prac nad projektem ustawy budżetowej na rok kolejny. Poziom stawek determinuje bowiem poziom dochodów budżetowych i deficytu budżetu państwa, stąd uzasadnione jest wskazanie tej daty jako punktu odniesienia do ich ustalenia, podkreślono.
Źródło: ISBnews