Sejm przyjął ustawę o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, zakładającą wyposażanie uczniów klas IV szkół publicznych i niepublicznych oraz nauczycieli szkół publicznych w laptopy, począwszy od roku szkolnego 2023/2024.
Za ustawą głosowało 434 posłów, przeciw głosowało 11, wstrzymało się siedmiu.
Podczas prac sejmowych przyjęto poprawki polegające m.in. na: precyzyjnym określeniu beneficjentów wsparcia przewidzianego w projekcie, wprowadzenia jednolitego wzoru umowy określającej przekazanie laptopów. Posłowie przegłosowali też poprawki dot. rozszerzenia kręgu beneficjantów programu o uczniów i nauczycieli szkół artystycznych.
Celem ustawy jest wyposażenie uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych w laptopy oraz nauczycieli publicznych szkół podstawowych w bony na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego.
Działanie to będzie realizowane od roku szkolnego 2023/2024. Urząd obsługujący ministra do spraw informatyzacji co roku będzie dokonywał zakupu centralnego, na podstawie danych liczbowych przekazanych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
Następnie laptopy będą trafiały do organów prowadzących szkoły, które będą przekazywały na własność sprzęt rodzicom uczniów klas IV szkół podstawowych. Laptopy uzyskane w ramach ustawy nie będą mogły ulec zbyciu przez okres pięciu lat.
Projektowana ustawa zakłada także przekazywanie nauczycielom szkół podstawowych bonu o wartości 2,5 tys. zł na zakup laptopa. Z bonu będzie można skorzystać do końca 2025 r.
Środki na zakup sprzętu komputerowego w roku szkolnym 2023/2024 mają pochodzić z budżetu Unii Europejskiej w ramach KPO, a w następnych latach ze środków budżetowych.
Źródło: ISBnews