Sejm skierował projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, którego celem jest dostosowanie struktury administracji do nowej zrekonstruowanej struktury Rady Ministrów, do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Za wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu opowiedziało się 219 posłów, 234 było przeciwnych, 1 wstrzymał się od głosu.
„Proponowane przepisy mają na celu dostosowanie struktury administracji rządowej do nowej zrekonstruowanej struktury Rady Ministrów, będącej odpowiedzią na wyzwania wywołane pandemią koronawirusa. Zmiany te mają na celu zwiększenie efektywności działania administracji rządowej. Skonsolidowanie procesu decyzyjnego w gestii mniejszej liczby członków Rady Ministrów wymaga korekt optymalizujących w działach administracji rządowej, natomiast analiza zadań specyfiki administracji rządowej wskazuje na potrzebę reorganizacji w obrębie działów administracji rządowej” – powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rafał Siemianowski w trakcie debaty.
Projekt zakłada wyodrębnienie trzech nowych działów administracji: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz Centrum Administracyjne Rządu, określa także zakres spraw objętych nowymi działami, umożliwiając ich elastyczne przypisywanie do kompetencji konkretnego ministra w zależności od potrzeb.
Wyodrębnienie działu geologia ma nastąpić z działu środowisko. Jest to konieczne ze względu na złożoność i interdyscyplinarność tych zagadnień. Dział będzie obejmował gospodarowanie surowcami kopalnymi i zapewnienie bezpieczeństwa państwa w zakresie surowców kopalnych.
Także z działu środowisko nastąpi wyodrębnienie nowego działu leśnictwo i łowiectwo (będzie to wymagało zmian m.in. w ustawie o lasach, w ustawie prawo łowieckie, oraz w ustawie o leśnym materiale rozmnożeniowym).
Centrum Administracyjne Rządu ma zajmować się określaniem strategicznych kierunków rozwoju państwa i oceny funkcjonalności jego struktur, analiz skutków społeczno-gospodarczych projektowanych regulacji, polityki kadrowej w administracji oraz polityki informacyjnej Rady Ministrów i prezesa Rady Ministrów.
Do działu gospodarka mają zostać przypisane sprawy z zakresu nowych technologii. Konsekwencją tego jest zmiana organu właściwego w zakresie Centrum Łukasiewicz oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) – z ministra nauki i szkolnictwa wyższego na ministra właściwego do spraw gospodarki.
Do działu klimat zostaną wprowadzone sprawy, dotyczące kształtowania gospodarki neutralnej klimatycznie ze względu na nieustannie wzrastające znaczenie kwestii neutralności klimatycznej.
Projekt zakłada także zmiany w ustawie o Radzie Ministrów; obsługa Rady Legislacyjnej ma zostać przeniesiona z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) do Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Ma też powstać Rządowe Centrum Analiz.
Prace nad nowym projektem zaczęły się po zawetowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę poprzedniej nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej.
Źródło: ISBNews